Czwartkowe dane makro z polskiej gospodarki nie będą miały wpływu na polskie aktywa, w związku z czym kurs EUR/PLN powinien oscylować wokół bieżących poziomów - oceniają eksperci. Dodają, że lepsze od oczekiwanych dane z USA mogą lekko wesprzeć dolara. Na rynku długu - ich zdaniem - największy potencjał do umocnienia mają dwuletnie SPW.
W czwartek GUS opublikuje finalny odczyt tempa wzrostu PKB w II kwartale oraz szacunek inflacji w sierpniu. Zgodnie z konsensusem opracowanym przez PAP, w sierpniu ceny towarów i usług wzrosną o 1,8 proc. rdr, zaś w ujęciu mdm nie zmienią się.
- Podejrzewam, że jutrzejsze dane z polskiej gospodarki większego wpływu na rynek mieć nie będą, Rada (Polityki Pieniężnej - PAP) jest konsekwentna w utrzymywaniu dotychczasowej narracji, bazowo inflacja będzie spadać do końca roku, więc nawet jednorazowy wyskok pozostanie bez echa - powiedział PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
Zapytany o potencjalny kierunek wahań pary EUR/PLN, ekonomista odparł, że najprawdopodobniejszym scenariuszem jest stabilizacja wokół bieżących poziomów.
- Payrolle - jeżeli zaskoczyłyby na minus, a na to się nie zanosi - mogłyby nieco zdołować kurs EUR/PLN, ale do spadków, potrzebny jest naprawdę duży impuls do umocnienia złotego, a takiego na horyzoncie nie ma. Sceptyczne komentarze z Europy o naszej sytuacji politycznej wewnątrz kraju póki co nie działają na niekorzyść złotego - stwierdził Popławski.
W piątek o godz. 14.30 polskiego czasu opublikowane zostaną miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy.
- Jeżeli chodzi o dzisiejsze dane ADP, to warto przypomnieć, że nie zawsze dobrze korelują z +payrollami+, więc zakładam, że to nie musi mieć bezpośredniego przełożenia na faktyczny stan amerykańskiego rynku pracy. Niemniej, dzisiejsze dane pobudziły umiarkowany optymizm na dolarze, ale dużo ciekawiej wygląda tempo wzrostu PKB. Dane za II kwartał pokazują, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych przez Fed nie zaszkodziły koniunkturze, więc może Fed potraktuje to jako dodatkowy argument za podniesieniem stóp jeszcze w tym roku - powiedział ekspert.
Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2017 r. wzrósł o 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Według pierwszego wyliczenia dynamika PKB wyniosła 2,6 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.