List intencyjny w sprawie rozwoju systemu poboru opłat drogowych viaTOLL podpisały 30 sierpnia podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach spółki KGHM ZANAM oraz Kapsch.
Porozumienie podpisali Bohdan Pecuszok – prezes KGHM ZANAM oraz Marek Cywiński – dyrektor zarządzający spółki Kapsch Telematic Services.
- Działanie i rozbudowa systemu via TOLL opierają się na sprawdzonych polskich podwykonawcach. Obecnie to ponad dwutysięczna armia ludzi zaangażowana w jego codzienne funkcjonowanie i unowocześnienie. Dzisiejsza deklaracja ze strony zarządów naszych firm jest wyrazem potencjału, jaki drzemie w tym zaawansowanym projekcie infrastrukturalnym. Wierzymy, że możemy się od siebie wiele nauczyć, a nasza współpraca będzie służyć rozwojowi nie tylko polskiej sieci drogowej, ale także polskiego przemysłu i branży IT – stwierdził po podpisaniu listu Marek Cywiński.
- Wierzymy w ten projekt i mamy nadzieję, że nasz wkład w rozbudowę systemu viaTOLL będzie coraz bardziej znaczący. Współpraca z firmą Kpasch wpisuje się w naszą wizję rozwoju i pozwoli umocnić naszą pozycję wiarygodnego realizatora konstrukcji stalowych i instalacji przemysłowych. Wciąż mamy w Polsce wiele dróg, szlaków kolejowych i mostów do zbudowania, a krajowi dostawcy potrafią przedstawić ofertę najbardziej dopasowaną do lokalnych wymogów – podkreślił Bohdan Pecuszok.
Polski system poboru opłat działa w technologii radiowej krótkiego zasięgu, w oparciu o urządzenia pokładowe montowane w pojazdach i odbiorniki rejestrujące przejazd, instalowane na konstrukcjach stalowych zlokalizowanych na sieci dróg płatnych w całym kraju.
Współpraca KGHM ZANAM i Kapsch Telematic Services ma dotyczyć przyszłych rozszerzeń systemu viaTOLL, które realizowane są poprzez budowę tzw. bramownic w pasie drogowym, na odcinkach wskazywanych w odpowiednich rozporządzeniach Rady Ministrów. Obecnie w Polsce ponad 3660 km dróg różnych kategorii jest objętych elektronicznym poborem opłat. Wstępne założenia przetargu na nowego operatora zakładają, że do 2024 roku viaTOLL obejmie łącznie ponad 6000 km dróg.
Po podpisaniu listu powołane zostaną zespoły projektowe, które wypracują szczegółowe ramy współpracy w zakresie optymalnych rozwiązań technicznych, finansowych i formalno-prawnych, z zachowaniem wszelkich obowiązujących przepisów prawa.
Organizatorami Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017 są Polska Technika Górnicza i Miasto Katowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.