W tym roku będzie możliwe uszczelnienie VAT na ok. 20 mld zł, czyli tyle, ile kosztuje Program 500 plus - mówił w poniedziałek (28 sierpnia) wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że służby skarbowe "przywróciły powagę państwu".
Wicepremier Morawiecki oraz m.in. szef KAS Marian Banaś wzięli w poniedziałek udział w konferencji prasowej "Skuteczność służb MF kluczem do redukcji luki VAT", na terenie przejścia granicznego Świecko-Frankfurt.
Nawiązując do danych o wykonaniu budżetu za siedem miesięcy 2017 roku oraz o założeniach budżetu na 2018 rok wicepremier podkreślał, że "nie byłoby możliwe przedstawienie tak dobrych wiadomości, gdyby nie praca służb celno-skarbowych".
Informował, że tylko od kwietnia roku 2017 skontrolowano 125 tys. cystern i "udaremnionych zostało ok. 2 tys. (przypadków - PAP) przemytu paliwa, ok. 50 tys. różnego rodzaju transportów z przemytem papierosów i blisko 2 tys. transportów z przemytem alkoholu".
- To przykład danych liczbowych, dzięki którym mamy takie sukcesy w budżecie, w ściągalności podatków, uszczelnieniu całej granicy - podkreślał.
W tym roku będzie także możliwe uszczelnienie podatku VAT na około 20 mld zł, czyli tyle, ile kosztuje 500 plus - dodał.
Mówił, że obok tzw. jedwabnego czy bursztynowego szlaku, był jeszcze jeden szlak. To "szlak paliwowy".
- Dzięki pracy funkcjonariuszy uszczelniliśmy go - powiedział.
Dodał, że uszczelnienie tego szlaku "to zmiana epokowa". "nasze służby skarbowe przywróciły powagę państwu" - podkreślił Morawiecki.
Wicepremier powiedział, że już dzisiaj służby skarbowe są w stanie kontrolować około 1000 ciężarówek dziennie poprzez system SENT.
- W latach naszych poprzedników dwa, trzy lata temu było tylko 20-25 ciężarówek. (...) Po prostu zlikwidowaliśmy szereg zaniedbań, zwiększyliśmy efektywność, zwiększyliśmy nasze możliwości od strony sprzętowej, a przede wszystkim poprosiliśmy funkcjonariuszy, urzędników skarbowych o robienie tego, co do nich należy - mówił Morawiecki.
Podkreślił, że 99 proc., a może nawet 99,99 proc. wszystkich przedsiębiorców jest uczciwych.
- To są uczciwi przedsiębiorcy, ale ten 1 proc., czy 0,1 proc. nieuczciwych, nawet nie nazwę ich przedsiębiorcami, podmiotów udających podmioty gospodarcze, zatruwał całą naszą gospodarkę i my coraz skuteczniej, bo na tej wojnie jeszcze długo będziemy walczyć, ale coraz skuteczniej wygrywamy jedną bitwę po drugiej - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.