W najbliższą niedzielę (3 września) w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się uroczystości związane z obchodami 37. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
Uroczystości rozpoczną się od mszy św. w jastrzębskim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ("na górce"). Potem uczestnicy obchodów przejadą przed Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego. Tam, po godz. 11., złożą kwiaty, oddając cześć górnikom, którzy 3 września 1980 roku zakończyli prowadzony strajk – poinformowała portal górniczy nettg.pl górnicza Solidarność.
W ubiegłym roku w uroczystościach w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczyła premier Beata Szydło. Szefowa rządu przypomniała postawę, jaką w 1980 r. wykazali się górnicy z Jastrzębia-Zdroju.
- To nie były wygórowane żądania, ale wtedy w 80. roku trzeba było o tę normalność upominać się i strajkować. I tak zrobili górnicy (...) Godna praca, godne życie, wywalczone zostało protestami ludzi, którzy wtedy w 80. roku mieli odwagę upomnieć się jeden o drugiego. Mieli odwagę stanąć w obronie wolności ojczyzny, rodzin polskich, polskich pracowników. W ramach tych Porozumień Sierpniowych, które wpisują się w Porozumienia Jastrzębskie - wtedy uchyliły się drzwi do wolności i za to należy się cześć i chwała - mówiła premier.
Porozumienie Jastrzębskie podpisane zostało 3 września 1980 r. w Jastrzębiu-Zdroju przy kopalni Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka), przez Komisję Rządową (wicepremier Aleksander Kopeć) i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (przewodniczący MKS Jarosław Sienkiewicz). Podpisano je po zwarciu umów w Szczecinie i Gdańsku. Czwarte porozumienie będące efektem sierpniowych strajków w 1980 r. zawarto 11 września w Hucie Katowice i do historii przeszło jako Porozumienie Katowickie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.