- Zależy nam, aby wraz z rozpoczęciem prac parlamentu po wakacyjnej przerwie, a zatem już w połowie września, ruszyć z legislacją nad tym projektem i postawić go na agendzie prac Sejmu - powiedział w piątek (25 sierpnia) w Katowicach wiceminister Grzegorz Tobiszowski, pytany o nowy projekt ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów z przedsiębiorstw górniczych.
- Jako Ministerstwo Energii jesteśmy gotowi, to nasza troska i bardzo o to zabiegam. W przyszłym tygodniu ustalimy szczegółowy tryb i kalendarz procedowania projektu. Bardzo zależy nam, aby ustawa zaczęła działać przed świętami (Bożego Narodzenia – przyp. red.), aby wypłaty mogły nastąpić właśnie w tym okresie - mówił Grzegorz Tobiszowski.
Czym różni się nowy ministerialny projekt ustawy od poprzedniego?
- Poprawiliśmy dotychczasową, klasyczną formułę (o wypłacaniu deputatu za pośrednictwem ZUS co roku - przyp. red.), dodając rozwiązanie, które znajduje się również w projekcie społecznym, aby uzupełnić projekt ustawy o możliwość jednorazowej wypłaty ekwiwalentu za dziesięć lat z góry. Będę gorąco zachęcał emerytów i rencistów, aby wybrali to właśnie rozwiązanie i przed świętami mogli skorzystać z zastrzyku środków. Nie ukrywajmy, jest to grupa, która odchodzi, dlatego bardzo ważne, aby stworzyć właśnie tym ludziom możliwość uzyskania pieniędzy z deputatu w konkretnej wysokości - zaznaczył wiceminister.
Dodał, że inna z proponowanych zmian polega na określeniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za deputat.
- Chcemy też uzwględnić fakt, że zmienia nam się cena węgla. Rozmawiałem na ten temat z wicepremierem Mateuszem Morawieckim. Szacowaliśmy, jaką kwotę trzeba by zabezpieczyć, gdyby wszyscy uprawnieni zgodzili się odebrać deputat jednorazowo, chociaż taka sytuacja oczywiście w praktyce nie będzie miała miejca - wyjaśnił Tobiszowski.
- Chciałbym serdecznie podziękować przedstawicielom strony społecznej, którzy pozostają ze mną w bieżąctym kontakcie, za możliwość dialogu - podkreślił wiceminister energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.