Związkowcy z Solidarności i samorządowcy z Tarnowskich Gór upamiętnili 37. rocznicę rozpoczęcia pierwszego na Górnym Śląsku strajku w 1980 roku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos – poinformowała w czwartek (24 sierpnia) śląsko-dąbrowska Solidarność.
Pod pamiątkową tablicą, znajdującą się na terenie nieistniejącego już zakładu, oddano strajkującym hołd i złożono kwiaty.
Jak podkreślał pod tablicą Jan Jelonek, przewodniczący Terenowej Sekcji Problemowej NSZZ Solidarność Powiatu Tarnogórskiego, dzięki determinacji robotników z Fazosu dziś Tarnowskie Góry zajmują ważne miejsce w najnowszej historii Polski.
– Po tych wydarzeniach pozostała nie tylko pamiątkowa tablica, ale przede wszystkim wolność, jaką wywalczyli dla nas bohaterowie tamtych czasów – mówił.
Statuetką „Symbol wdzięczności tarnogórskiej Solidarności” związkowcy uhonorowali Marka Skwarczyńskiego, współorganizatora strajku w Fazosie. Otrzymał ją za aktywną działalność na rzecz Solidarności.
Obchody po raz ostatni zorganizowane zostały na terenie byłej fabryki Fazos, gdzie obecnie swoją siedzibę mają Zakłady Aparatury Chemicznej „Chemet”.
– W przyszłym roku uroczystości odbędą się albo pod dzwonnicą przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła na placu Gwarków, albo pod miejskim ratuszem. Oryginalna tablica zostanie wmurowana w ścianę dzwonnicy, a jej replikę planujemy zamontować na budynku magistratu – informuje Jan Jelonek.
Strajk w Fazosie był pierwszym robotniczym protestem na Górnym Śląsku w sierpniu 1980 roku. Obok postulatów płacowych i socjalnych robotnicy przedstawili też żądania o charakterze ogólnospołecznym i solidarnościowym z zakładami pracy protestującymi na Wybrzeżu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.