W zachodniej Europie na giełdach niezdecydowanie - część wskaźników na małych plusach, inne poniżej kreski. Spekulacje, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa i Republikanie poczynili postępy w przygotowaniu nowych regulacji podatkowych, nie mają większego wpływu na rynki w Europie, chociaż wcześniej pozytywnie zareagowały na nie giełdy w USA i Azji - informują maklerzy.
Biały Dom i Republikanie poczynili postępy w pracach nad reformą podatkową - podał portal Politico powołując się na nieoficjalne informacje.
Oba obozy doszły do porozumienia ws. źródeł finansowania cięć podatków - planuje się ograniczenie korzystania z określonych kategorii ulg podatkowych. Do ustalenia pozostają jednak najważniejsze kwestie - czy reforma zwiększy deficyt oraz czy ma mieć charakter permanentny, czy tylko czasowy.
- Jakikolwiek postęp w sprawie reformy podatków to dla rynków już jest ulga, ale należy zaznaczyć, że umowa w tej sprawie jest jeszcze daleko od finalizacji - ocenia Margaret Yang, analityczka rynku w CMC Markets w Singapurze.
- Podtrzymanie zwyżek na rynkach akcji będzie w dużej mierze zależeć od programu reform Trumpa, jak i od tego, co powiedzą prelegenci w Jackson Hole - dodaje.
W czwartek w amerykańskim Jackson Hole rozpocznie się sympozjum bankierów centralnych.
W piątek o godz. 16.00 jako pierwsza głos zabierze prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Inwestorzy liczą, że Yellen odniesie się do problemu spowalniającej inflacji w Stanach, gdzie niskie bezrobocie nie jest w stanie wygenerować presji płacowej.
Jastrzębie sygnały z Jackson Hole mogą wzmocnić oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych w tym roku w USA, które przygasły po minutkach z lipcowego posiedzenia Fed. Rynek wycenia szanse na wzrost kosztu kredytu w USA do końca roku jedynie na ok. 40 proc.
W piątek w Jackson Hole wystąpi też prezes EBC Mario Draghi - o godz. 21.00. Draghi już w środę prezentuje się od 9.00 podczas ceremonii otwarcia 6. Spotkania Noblistów z Nauk Ekonomicznych w niemieckim Lindau.
Środa to dzień publikacji wskaźników PMI dla sektora przetwórczego i usług w sierpniu, m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i USA, a także danych z amerykańskiego rynku nieruchomości - o sprzedaży nowych domów w lipcu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.