Pierwsza połowa przyszłego tygodnia może być dla złotego neutralna. W drugiej połowie prawdopodobne jest osłabienie polskiej waluty wobec euro oraz wzrost rentowności krajowych obligacji - poinformował PAP Biznes Marcin Luziński, analityk BZ WBK.
Według Luzińskiego, w pierwszej połowie przyszłego tygodnia eurozłoty powinien być w miarę stabilny i znajdować się w okolicach 4,28.
- Złoty trochę się osłabił po opublikowanych o 14.00 danych (o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lipcu - PAP). Wydaje nam się jednak, że pierwsza połowa tygodnia może być dla złotego neutralna, a nawet trochę pozytywna, jeżeli dane o PMI z Europy i Niemiec będą pozytywne - powiedział.
Produkcja przemysłowa w lipcu rdr wzrosła o 6,2 proc., a sprzedaż detaliczna w lipcu rdr wzrosła o 7,1 proc. - podał GUS. Konsensus PAP zakładał wzrost o odpowiednio: 8,2 i 7,4 proc.
Analityk zwrócił uwagę, że w przyszłym tygodniu - wobec braku publikacji danych krajowych - złoty będzie skoncentrowany na tym, co wydarzy się za granicą.
Jego zdaniem, w drugiej połowie tygodnia istnieje ryzyko osłabienia polskiej waluty związane z rozpoczynającym się w czwartek spotkaniem bankierów centralnych w Jackson Hole.
- Gołębie informacje płynące w tym tygodniu z amerykańskiego i europejskiego banku centralnego uśpiły czujność rynków. W Jackson Hole - podobnie jak w Sintrze - niespodziewanie mogą pojawić się bardziej jastrzębie komentarze. Naszym zdaniem, to może być dla złotego potencjalnie negatywne - powiedział.
Według analityka, na złotym może negatywnie odbić się także mniejszy apetyt na ryzyko.
- W ostatnich tygodniach wyraźny był napływ pieniędzy w kierunku aktywów gospodarek wschodzących, natomiast teraz ten napływ raczej słabnie. Ogólne pogorszenie nastrojów czy mniejszy apetyt na ryzyko może odbić się na złotym w przyszłym tygodniu - powiedział.
- Analiza techniczna podpowiada, że złoty jest blisko dość ważnego poziomu, czyli 200-dniowej średniej ruchomej, która znajduje się gdzieś w okolicach 4,29. Jeśli ten poziom zostanie pokonany, to możliwy jest wyraźniejszy ruch złotego w górę - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.