Środa (16 sierpnia) na nowojorskich giełdach przebiegała pod znakiem niewielkich wzrostów. W centrum uwagi znajdowały się dane makro i publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia Fed. Inwestorzy uznali reakcję prezydenta Trumpa na zajścia w Charlottesville za zbyt miękką.
Część z nich wyraźnie dystansowała się od polityki Białego Domu, co wyraziło się m.in. publicznie wyrażanym powątpiewaniem w skuteczność polityki ekonomicznej administracji Trumpa, ale nie wpłynęło to niekorzystnie na przebieg sesji.
Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,12 proc. do 22 024,87 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,14 proc. do 2468,11 pkt., natomiast Nasdaq Comp. zyskał 0,19 proc. i wyniósł 6345,11 pkt.
Z podanego do wiadomości publicznej w tym tygodniu protokołu z lipcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, że wielu członków Fed obawia się o sytuację inflacyjną w USA. Większość członków Fed opowiedziała się za ogłoszeniem daty rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej na najbliższym posiedzeniu we wrześniu.
- Mimo że kilku uczestników spotkania było przygotowanych na ogłoszenie daty rozpoczęcia programu (redukcji sumy bilansowej - PAP) na bieżącym spotkaniu, większość preferowała odłożenie tej decyzji na najbliższe spotkanie, co pozwoli zebrać dodatkowe informacje na temat perspektyw dla gospodarki i rozwoju sytuacji potencjalnie wpływającej na rynki finansowe - napisano w dokumencie.
W komunikacie wystosowanym po ostatnim posiedzeniu Rezerwy napisano, że redukcja jej portfela aktywów powinna rozpocząć się "względnie szybko". Rynek odebrał to jako sugestię ogłoszenia takiej decyzji we wrześniu, co nie musi oznaczać automatycznego wcielenia nowej polityki życie.
Między ogłoszeniem daty zakończenia rolowania części aktywów z portfela Fed, a faktycznym rozpoczęciem tego procesu może upłynąć trochę czasu - ocenił w środę Stanley Fischer, jeden z gubernatorów Rezerwy Federalnej.
Większość uczestników posiedzenia spodziewało się przyspieszenia inflacji w najbliższych latach.
Część Federalnego Komitetu Otwartego Rynku wyraziła przy tym swoje obawy o sytuację inflacyjną w Stanach Zjednoczonych.
Za wzrost DJI odpowiadały głównie Home Depot oraz United Technology. Indeks ten zwyżkował 14 razy na przestrzeni ostatnich 17 sesji. Po okresie wzmożonej awersji do ryzyka w zeszłym tygodniu, wywołanej wzrostem napięć geopolitycznych wokół Korei Północnej, apetyt na ryzykowne aktywa ponownie wzrósł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.