Polska Grupa Górnicza wycofuje muły i flotokoncentraty z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego – poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik spółki Tomasz Głogowski.
- Mając świadomość negatywnych konsekwencji użytkowania mułów i flotokoncentratów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach, PGG podjęła działania zmierzające do wycofania tych sortymentów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami PGG oraz przyjętą i realizowaną strategią spółki, w której założono między innymi optymalizację struktury sprzedaży we wszystkich segmentach rynku – wyjaśnia rzecznik.
Warto zaznaczyć, że dla PGG sprzedaż sortymentów mułowych jest marginalną częścią ogólnego wolumenu sprzedaży, zaś dotychczasowa obecność sortymentów mułowych w ofercie skierowanej do sektora komunalno-bytowego wynikała z popytu na tego rodzaju produkt.
Jednocześnie od 1 września br., zaczną obowiązywać przepisy śląskiej uchwały antysmogowej, które eliminują z ogrzewnictwa indywidualnego sortymenty mułowe, które stracą status legalnego paliwa i będą wymagać utylizacji.
- Decyzja PGG ma więc charakter prewencyjny i służy naszym klientom – tłumaczy Głogowski.
PGG informuje także, że przygotowując się do podjęcia decyzji o wycofaniu sortymentów mułowych z sektora komunalno-bytowego, spółka już wcześniej zawierała kontrakty handlowe na dostawy mułów i flotokoncentratów do podmiotów energetyki i przemysłu, które dysponują specjalnymi instalacjami przystosowanymi do ich bezpiecznego zużycia.
W ramach tego procesu wdrażane są rozwiązania techniczne i technologiczne, które do niezbędnego minimum ograniczają wytwarzanie sortymentów mułowych z zachowaniem dotychczasowych możliwości kierowania na rynek szerokiej gamy sortymentów grubych, średnich i miałowych.
- Należy także zauważyć, że znaczna część mułów oferowanych obecnie na rynku to muły pochodzące z osadników pozostałych po zamkniętych kopalniach, a więc niezwiązanych z aktywnością PGG. Jednak mając na uwadze społeczną odpowiedzialność biznesu oraz fakt bycia największym, europejskim producentem węgla energetycznego, PGG konsekwentnie dąży do zastąpienia gorszego paliwa węglami o wyższej jakości, i to zarówno w sortymentach miałowych jak i w sortymentach grubych i średnich. Odnosząc się zaś bezpośrednio do kwestii ekologicznych przypominamy, że w ofercie handlowej PGG jest cała gama paliw dedykowanych do sektora komunalno-bytowego. Oferta ta jest systematycznie udoskonalana i rozszerzana, dzięki czemu węgiel kamienny nadal pozostaje najatrakcyjniejszym paliwem wykorzystywanym w ogrzewnictwie indywidualnym – dodaje rzecznik PGG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czesi i Słowacy kupują wagonowo ile mieszkańcy dopłacają do każdej tony .Ciekawe jakie są parametry po spalaniu węgla i flotu pytejcie niby marszałka.