W najbliższych miesiącach Spółkę Restrukturyzacji Kopalń czekają dynamiczne zmiany. Już we wrześniu powinna funkcjonować w nowej strukturze organizacyjnej, natomiast na początku roku 2018 r. przejąć Katowicki Holding Węglowy. Zdaniem Tomasza Cudnego, który cztery tygodnie temu został powołany na stanowisko prezesa, obecna struktura SRK, w związku z rozszerzeniem działalności spółki, już się nie sprawdza.
- Pracujemy nad stworzeniem nowego schematu organizacyjnego SRK i podziałem zakresów obowiązku członków zarządu. Schemat ten chcemy przygotować do końca lipca, aby na początku sierpnia móc go przedstawić Radzie Nadzorczej. Jestem przekonany, że do połowy sierpnia br. ten temat uda nam się zamknąć tak, aby z początkiem września rozpocząć funkcjonowanie w nowej strukturze organizacyjnej - mówi prezes Cudny.
Więcej obowiązków, liczniejszy zarząd
Trzyosobowy obecnie zarząd (obok prezesa tworzą go wiceprezes ds. technicznych i wiceprezes finansowy) prawdopodobnie powiększony zostanie o dwóch członków. Pierwszy z nich zajmować się będzie zagospodarowaniem majątku pogórniczego – a przypomnijmy, że SRK dysponuje obecnie ok. 1725 ha gruntów, 3132 budynkami i 2611 budowlami na powierzchni. Zdaniem prezesa Cudnego taka zmiana jest konieczna, gdyż do tej pory kompetencje związane z tą istotną sferą rozdzielone były pomiędzy wszystkich członków zarządu. Drugi nowo powołany wiceprezes miałby się zająć gospodarką mieszkaniową, a więc prawie 15 tys. mieszkań pozostających w zarządzie spółki.
- Od roku 2015 SRK bardzo mocno się rozrosła. Ówczesny sposób zarządzania był bardzo dobry, ale w chwili kiedy spółka została powołana i realizowała zadania związane z pompowaniem wody i zagospodarowaniem nieruchomości. Z czasem nastąpił jednak szybki rozwój, szczególnie przy powstawaniu PGG w 2015 r. Pojawiła się wtedy możliwość korzystania z dodatkowych środków publicznych na likwidację pewnych części zakładów górniczych. Ówczesny zarząd twierdził, że da radę i będzie realizował powierzone mu zadania. Okazało się jednak, że jest ich tak dużo, że struktura zarządu musi zostać zmieniona – argumentuje Tomasz Cudny.
Kolejnym zadaniem, jakie stawia przed swoim zarządem nowy prezes jest wypracowanie nowego układu zbiorowego pracy i wypracowanie transparentnych relacji ze stroną społeczną. Sprawą tą zajmie się specjalny zespół ds. dialogu społecznego. Problem z punktu widzenia spółki jest o tyle istotny, że w tej chwili jej pracownicy objęci są kilkoma różnymi rozwiązaniami. Obok rozwiązań wypracowanych w SRK czy Centralnym Zakładzie Odwadniania Kopalń obowiązują ich przepisy przyjęte w macierzystych spółkach, od których SRK przejęła kopalnie: Kompanii Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym i Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Pod koniec pierwszego półrocza br. SRK zatrudniała 2580 osób.
Bogatsza o majątek i zobowiązania
Na przełomie czerwca i lipca Spółka Restrukturyzacji Kopalń przejęła większość majątku dawnej Kompanii Węglowej. Była to konsekwencja porządkowania sytuacji w branży górniczej przez właściciela, jakim jest Skarb Państwa. Po zbyciu swoich kopalń do Polskiej Grupy Górniczej w kwietniu 2016 r. Kompania Węglowa zaczęła pełnić podobne funkcje jak SRK – stąd decyzja właściciela o podziale i koncentracji majątku pogórniczego w jednym podmiocie. Prezes Tomasz Cudny precyzuje, że wraz z majątkiem Kompanii SRK przejęła także jej zobowiązania. Obecnie do obowiązków SRK należy m.in. obsługa takich świadczeń jak reny wyrównawcze dla ok. 2 tys. byłych pracowników czy ekwiwalent z tytułu deputatu węglowego dla ok. 150 tys. emerytów. Prezes deklaruje, że spółka wywiąże się ze wszystkich tych obowiązków. Kolejnym zadaniem, które SRK przejęła od Kompanii, jest naprawa szkód górniczych, wyrządzonych w przeszłości przez kopalnie Kompanii i dawnych spółek węglowych, z których w 2003 r. utworzono Kompanię. Również na ten cel – jak zapewnił prezes – spółka ma zabezpieczone wystarczające środki. Przejecie majątku KW nie jest ostatnim „rozszerzeniem” Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Najprawdopodobniej na przełomie 2017 i 2018 r. SRK wchłonie w swoje struktury Katowicki Holding Węglowy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No tak, nie ma to jak przyjść i na dzień dobry stwierdzić że trzeba powołać nowe stanowiska prezesowskie. Co za różnica PO czy PIS , wszyscy chcą tego samego i niestety to się nigdy nie zmieni.
Ciekawe ,kiedy wreszcie wypłacicie emerytom zaległy deputatat od 2014 rku? łudzie umierają a zarząd ma to w nosie?/