Węglowe żniwa w środku lata wciąż trwają, a ceny rozpieszczają tak producentów węgla koksowego, jak i węgla energetycznego – ogłaszają analitycy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w lipcowym raporcie o sytuacji na światowych rynkach surowców.
W ślad za rewelacyjnymi wynikami PKB Chin jak na komendę drożeć zaczęły metale przemysłowe, miedź jest najdroższa od wiosny (ponad 6 tys. dol./t). Na warszawskiej giełdzie zwyżkuje KGHM, ale prawdziwą niespodzianką są wyniki spółek węglowych.
Maklerzy rekomendują kupno akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej i LW Bogdanka. We wtorek walory JSW miały rekordową cenę od początku roku i przebiły granicę 80 zł, ale ich wartość docelową analitycy DM BOŚ ustalili aż na 120 zł! Prognozują, że spółka szybko zapomni o finansowych kłopotach i strofują wciąż nieufnych inwestorów. Optymistyczne są też prognozy dla Bogdanki.
- Zmiany na rynku węgla stanowią fundament naszej pozytywnej oceny – tłumaczą analitycy, spodziewając się nawet 9-procentowych wzrostów cen węgla w 2018 r.
10 lipca wzorcowy dla węgla energetycznego w Europie indeks ARA zanotował najwyższy poziom 85 dol./t – tyle co w styczniu i lutym 2017 r. Przebicie bariery 80 dol./t latem jest zaskoczeniem, co więcej, nie widać trendów spadkowych. Jeszcze rok temu o tej porze węgiel kosztował 56,74 – 57,99 dol./t.
W połowie miesiąca węgiel koksujący premium hard kosztował w spotach 168 dol./t i piął się w górę. Jego ceny są na najwyższym poziomie od maja 2017r. Jeszcze rok temu jego cena była prawie 40 proc. niższa. Coraz droższy węgiel koksujący na morzu nie zniechęca chińskich hut do zakupu ładunków. Sektor stalowy pracuje tam pełną parą, a cenom węgla koksującego pomogą przez najbliższe miesiące awarie u australijskich dostawców.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Chodzi o to , aby te plusy nie przesłoniły wam minusów Przypuszczam że obecne jako takie zyski są na bieżąco przejadane , a spadek cen węgla obnaży w pełni nadal fatalna kondycję górnictwa i wtedy znowu zacznie się płacz.