- Energia odnawialna jest nieopłacalna, ale zgodziliśmy się z tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej i wypełniamy ustalone zadania - ocenił minister Krzysztof Tchórzewski, przemawiając w Sejmie w środę (20 lipca) przed głosowaniem noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Tchórzewski zapewnił posłów, że "Polska nie ma problemu z realizacją krajowego celu OZE". Zgodnie ze zobowiązaniami, które podjęła Polska, w 2020 r. udział energii zużytej z OZE powinien wynosić 15 proc. w bilansie. Chodzi nie tylko o prąd elektryczny, ale też ciepło i paliwa w transporcie. Minister podkreślał, że plan realizujmy z wyprzedzeniem.
- Na 2015 r. mieliśmy ustalone z Komisją Europejską wykonanie 10 proc. OZE, tymczasem było ponad 12 proc. - wyliczał minister energii, dodając, że "nagłe przyspieszenie na ścieżce OZE" było "błędną realizacją zasad ustalonych z Komisją Europejską".
Polacy stracili z powodu zbędnego przyspieszenia kilka mliardów złotych.
- Z tytułu realizacji 1 procenta udziału OZE dodatkowy wzrost opłaty doliczanej do rachunków za energię elektryczną wynosi około 700 mln zł rocznie. Jeśli wykonaliśmy w 2015 r. 12 proc. energii odnawialnej, a mogliśmy zrobić 10 proc., to oznacza dodatkowe 2 mld zł z tego tytułu, które zapłacaą obywatele - wyliczał w Sejmie Krzysztof Tchórzewski.
- Jeśli nadal mamy kontynuować to przyspieszenie, to obywatele będą nadal wyrzucać pieniądze z kieszeni. Nie musimy tego robić. Dzisiaj, w 2017 roku, mamy już 14 proc. odnawialnych źródeł energii. Jeśli ktoś mówi, że one upadają, to mamy 14 proc., a w 2020 obowiązuje nas 15 proc. Czy w 2020 r. chcemy mieć 20 proc. i spowodować, że obywatele wydadzą z kieszeni kolejnych kilka miliardów złotych bez potrzeby? - komentował szef resortu energii cytowany przez portal gramwzielone.pl.
Ogólny cel dla UE na 2020 r. wynosi 20 proc., ale każde z państw ma do wykonania indywidualne zadanie. Według Eurostatu w 2015 r. średni udział OZE w Unii podwoił się od 2004 r. (8,5 proc.) do 16,7 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak często ludzie mówią o nieopłacalnym górnictwie, a temat nieopłacalnego OZE, które nadal jeszcze przez długie lata nie pozwoli na siebie zarobić jest tematem tabu. Taka jest prawda, te technologie ciągle są niewydajne, fajnie wyglądają tylko w teorii. Odwrotnie wygląda sytuacja z GWK - w teorii nieopłacalne i przestarzałe, a w praktyce dwie najpotężniejsze gospodarki świata rozwijają się dzięki produkcji energii pochodzącej ze spalania węgla.