Francuski koncern energetyczny EDF zredukował z powodu fali upałów produkcję energii elektrycznej z dwóch reaktorów jądrowych w elektrowni Tricastin na południu Francji - poinformowała we wtorek (18 lipca) Agencja Reutera.
Celem operacji - jak tłumaczą Francuzi - było ograniczenie ilości podgrzanej wody z systemu chłodzenia, którą odprawadza się do Rodanu.
W siłowni Tricastin z 1980 r. pracują cztery reaktory, z których każdy ma 915 MW mocy zainstalowanej. EDF poinformował na swoim portalu internetowych, że "przez wzgląd na ochronę środowiska" zmniejszono moce pierwszego i trzeciego reaktora odpowiednio o 735 MW i 651 MW.
Rzecznik EDF wyjaśniał pytany przez media, że we wtorek (18 lipca) postanowiła zredukować wypływ ogrzanej wody z systemu chłodzącego. Wbrew obawom nie chodziło jednak o wyciek radioaktywny, bo woda okazała się pod tym względem w pełni bezpieczna.
- Zrobiliśmy to, aby nie podnosić temperatury i tak już podgrzanej rzeki, chroniąc w ten sposób życie roślin i zwierząt - powiedział rzecznik EDF i zasugerował, że firma czeka na burze, które powinno ochłodzić atmosferę.
W ostatnich dniach na południu Francji upały sięgają 38 stopni Celsjusza. Elektrownie jądrowe zabezpieczają ponad 75 proc. produkcji elektryczności we franckuskim miksie energetycznym. Tak wysoki udział energii jądrowej w okresie upałów przysparza problemów z chłodzeniem, ponadto siłownie jądrowe technologicznie nie są dość elastyczne, by reagować szybko na zmienne zapotrzebowanie. Zmniejszanie mocy lub wygaszanie reaktorów wiąże się ze szczególnym ryzykiem wsytąpienia awarii i zmusza obsługę do nadzywczajnej kontroli procesów zachodzących w reaktorze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nic nowego było już kilka razy kupują albo dostają prąd prawie z elektrowni węglowych lub nadwyżek elektrowni wiatrakowej RFN. Kto o tym pisze: NIKT...bo to nie jest politycznie poprawne!
Czyli jednak ta energia jądrowa wcale nie jest taka fajna jak to teoretycznie wszyscy mówią... Oby nie doszło do nieszęścia, za niedługo kolejne reaktory mogą mieć problemy.
Jeżeli w szczycie zapotrzebowania na energię{ duże upały} ograniczają moc to znaczy boja sie przegrzania reaktora i drugiego czarnobyla, taka sytuacja-a nie eko ściema