Złoty we wtorek (18 lipca) wyraźnie umacnia się wobec dolara, a w mniejszym stopniu także do euro. Krajowe dane o wyższej od oczekiwań dynamice wynagrodzeń nie wywołały reakcji polskiej waluty ani długu, a zdaniem analityków rynki czekają na czwartkowe posiedzenie EBC.
- Siła PLN wynika w głównej mierze z sytuacji na szerokim rynku, gdzie kwotowania dolara spadły do 10-miesięcznych minimów (potencjalna porażka reformy systemu zdrowia D. Trumpa), co wspiera wyceny bardziej ryzykownych walut - napisał w komentarzu Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
- Na celowniku inwestorów znajduje się obecnie czwartkowe posiedzenie EBC, gdzie rynek doszukiwać się będzie sygnałów co do oczekiwanej decyzji o ograniczeniu QE we wrześniu - dodał.
Europejski Bank Centralny w trakcie czwartkowego posiedzenia może zrezygnować z możliwości rozszerzenia skali programu skupu aktywów (porzucenie tzw. easing bias) - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, EBC będzie przygotowywać rynki na jesienną decyzję o ograniczeniu skali QE od przyszłego roku.
We wrześniu 2016 r. EBC zlecił opracowanie planów ograniczenia skali skupu aktywów, a sama decyzja - obniżenie QE do 60 mld euro miesięcznie (od kwietnia 2017 r.) z 80 mld euro - została ogłoszona w grudniu. Program ma być prowadzony do końca 2017 roku, a w razie potrzeby dłużej.
RYNEK DŁUGU BEZ REAKCJI NA DANE O WYNAGRODZENIACH
- Głównie czekamy na EBC, czy rozpocznie tapering, i na to co powie Mario Draghi - powiedział Robert Abramowicz, diler SPW mBanku.
Zdaniem dilera polski rynek długu podąża za rynkami bazowymi, na których rentowności spadają, a czynniki lokalne nie wpływają na notowania.
- Dane na temat płac były lepsze, ale nie przełożyło się to na wzrost krzywej krótkoterminowej, więc dominują czynniki zewnętrzne - dodał.
GUS podał we wtorek, że wynagrodzenie w czerwcu wzrosło o 6 proc. rdr, a zatrudnienie o 4,3 proc. rdr. Konsensus PAP zakładał wzrosty o odpowiednio 5,0 proc. i 4,3 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.