- Krwi nigdy dość. Jest bezcenna, nieustannie potrzebna – przypomina dział Public Relations Kopalni Soli Wieliczka. 20 lipca w tamtejszym szybie Regis będzie okazja, by krwią podzielić się w ramach trzeciej już odsłony akcji „Podaruj krew, podaruj życie”.
- Nikogo nie trzeba przekonywać, że krew ratuje życie i zdrowie. Jednorazowo można oddać zaledwie jedną jednostkę czyli 450 ml. Tymczasem operacja serca wymaga 6 jednostek, a przeszczep wątroby nawet 20! Niestety latem krwi brakuje. Studenci, którzy licznie i chętnie ją oddają, wyjeżdżają na wakacje. W lecie jest też więcej wypadków, rozpoczyna się sezon prac polowych i związanych z nimi urazów. Szczególnie deficytowe są oczywiście rzadkie grupy krwi: 0 Rh-, AB Rh- czy A Rh-, ale liczy się każda kropla – podkreśla Anna Włodarska, z działu PR wielickiej kopalni.
W lipcu ubiegłego roku w ramach akcji „Podaruj krew, podaruj życie” udało się zebrać blisko 40 litrów krwi. W grudniu w komorze Jana Haluszki stawiło się aż 163 kandydatów na honorowych krwiodawców. Wynik zbiórki przekroczył najśmielsze oczekiwania i wyniósł 63,5 litra.
Jak będzie tym razem?
– Mamy oczywiście nadzieję na wysoką frekwencję. Nie chodzi nam jednak o bicie rekordów, ale o krew na wagę życia oraz okazję by podkreślić znaczenie honorowego krwiodawstwa, przekonać wahających się, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. – mówi Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ Solidarność przy kopalni Wieliczka.
„Podaruj krew, podaruj życie” to wspólne przedsięwzięcie wielickiej kopalni, MK NSZZ Solidarność oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
- Duże zainteresowanie poprzednimi akcjami cieszy tym mocniej, że wprost przekłada się na uratowane życie, a także świadczy o bardzo dużej odpowiedzialności oraz wrażliwości. Kopalnia po raz kolejny chętnie włącza się w organizację wydarzenia „Podaruj krew, podaruj życie”. Tym razem kandydatów na honorowych krwiodawców zapraszamy do centrum Wieliczki, do szybu Regis. Szczególnie zapraszamy wieliczan, turystów, a także wszystkich, którzy zdecydują się na oddanie krwi po raz pierwszy – podkreśla Damian Konieczny, prezes zarządu KS Wieliczka Trasa Turystyczna.
Jak przebiega oddawanie krwi?
Wszystko trwa zwykle około godziny. Na początek należy wypełnić kwestionariusz (trzeba mieć ze sobą dowód osobisty), odpowiadając na pytania o stan zdrowia oraz styl życia (wszystkie informacje objęte są tajemnicą lekarską). Następnie pobierana jest próbka krwi. Ostatecznej kwalifikacji dokonuje lekarz – to on decyduje, czy możemy oddać krew. Samo pobieranie zajmuje ok. 10 minut, w tym czasie pozyskiwana jest jedna jednostka krwi. Każdy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny. 20 lipca prócz posiłku do odebrania będzie również do wyboru bilet na Trasę Turystyczną lub Górniczą.
- Oddawanie krwi nie boli, nie ma też żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. Obawa przed pierwszą donacją jest zrozumiała, niemniej warto przełamać lęk i spróbować. Warto 20 lipca w godzinach 10.00-16.00 przyjść do budynku nadszybia szybu Regis - przyjrzeć się procedurze, przekonać na własne oczy, że 450 ml krwi to dla organizmu naprawdę niewielki wysiłek – wyjaśnia Anna Włodarska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Od 1991 oddaje krew 5 miesiecy do odrobienia.