Przedstawiciele Banku Światowego, skupieni na sposobach eliminacji smogu z aglomeracji górnośląskiej odwiedzą w poniedziałek (10 lipca) Katowice w ramach projektu doradczo-badawczego dla regionów borykających się z problemami rozwojowymi Catching-up regions - poinformował portal górniczy nettg.pl Krzysztof Krzemiński, rzecznik prasowy Wowjewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Program Banku Światowego pierwotnie adresowany był do słabiej rozwiniętych regonów Unii Europejskiej.
- Składa się z tzw. modułu analitycznego, którego celem jest określenie czynników spowalniających procesy rozwojowe, oraz modułu doradczego, którego zadaniem jest z kolei zaplanowanie i wdrożenie takich działań, które sprawią, że pieniądze unijne w zakresie polityki spójności na danych obszarach wydane zostaną skuteczniej i osiągną zakładane cele - wyjaśnia Krzemiński.
Do tej pory w projekcie brały udział województwa świętokrzyskie i podkarpackie. Krajowi i zagraniczni fachowcy doradzali tam m.in. w kontaktach nauki i biznesu, wspierali szkoły zawodowe, rozwijali lokalną przedsiębiorczość. Teraz do programu dołączyły województwa śląskie i małopolskie, których wspólnym zmartwieniem jest smog i zanieczyszczenia powietrza.
- Od początku prac nad uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa Śląskiego powtarzałem, że to nie może być jedna inicjatywa. Że konieczne są rozwiązania ogólnokrajowe. Bardzo przydatna może okazać się pomoc międzynarodowa, z której teraz właśnie zaczynamy w tej kwestii korzystać – uważa marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
W przyszłym tygodniu (w poniedziałek i wtorek 10-11 lipca) eksperci Banku Światowego odwiedzą województo śląskie. Wstępny plan wizyty zakłada wizytę w Urzędzie Marszałkowskim, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz w trzech wytypowanych miastach (Katowice, Częstochowa, Rybnik).
Wcześniej – 29 czerwca, w warszawskiej siedzibie polskiego oddziału Banku Światowego, zebrał się już Komitet Sterujący projektu "Catching-up regions" oraz urzędnicy Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i samorządowcy z zainteresowanych województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.
Zaprezentowano pełną analizę problemów z czystym powietrzem w Małopolskim i Śląskim.
Jako jedno z niezbędnych działań wytypowano termomodernizację budynków jednorodzinnych. Przyjęto, że w projekt muszą zaangażować się samorządy lokalne. Same założenia projektu muszą być dopasowane do realiów naszych gospodarstw domowych, przede wszystkim pod kątem możliwości finansowych.
- System dotacji nie jest zły, ale nie gwarantuje ciągłości działań przez lata, co jest niezbędne, aby pokonać smog - relacjonuje rzecznik WFOŚiGW.
Komitet Sterujący określił czas trwania projektu na 9 miesięcy – do marca 2018 r. Banku Światowego zwyczajowo inicjuje projekt, ale potem bardzo szybko chce przekazać realizację samym gospodarzom regionu.
Kolejne posiedzenie Komitetu Sterującego projektu "Catching-up regions" wyznaczono na wrzesień tego roku.
- Do tego czasu powinna zakończyć się cała część diagnostyczna projektu z wnioskami w postaci raportu. Odpowie on m.in. na pytanie, jakie działania podjąć w pierwszej kolejności i czy w realizację projektu angażować Komisję Europejską - tłumaczy Krzysztof Krzemiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.