Już tylko kilka godzin zostało do podejęcia przez obradujący w Krakowie międzynarodowy Komitet Światowego Dziedzictwa najważniejszej decyzji, czy kompleks zabytkowy pod nazwą "Kopalnia ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" wpiasana zostanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tarnogórska kopalnia to obecnie jedyny wniosek z Polski. Byłaby pierwszym w historii UNESCO zabytkiem z Górnego Śląska. Aby mogła znaleźć się na prestiżowej liście najcenniejszych obiektów ludzkości, potrzeba w głosowaniu aprobaty przedstawicieli przynajmniej 14 państw obecnych na krakowskim spotkaniu komitetu.
W jego debatach zdarzały się już niespodzianki (w tegorocznych obradach światowe poruszenie wywołały na przykład wyniki tajnego głosowania w sprawie słynnej Groty Patriarchów w Hebronie).
- Nie wiadomo, o której godzinie gremium zajmie się w niedzielę (9 lipca) tarnogórską kopalnią. Lista kandydatów nominowanych z całego globu jest długa. Komitet debatuje nad nimi po kolei, w sobotę dyskusję zakończono na 17. pozycji. Tarnowskie Góry mają numer 25 - mówi portalowi nettg.pl Grzegorz Rudnicki, kierownik Biura Obsługi Ruchu Turystycznego i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które jest gospodarzem obiektu.
W niedzielę w Krakowie zaplanowano dwie sesje – poranną (od godz. 9.30 do 13.00) i popołudniową (15.00–18.30), podczas których Komitet zdecyduje o pozostałych 16 nominacjach.
Święto na rynku w Tarnowskich Górach
Przez cały dzień na tarnogórskim rynku trwa święto mieszkańców i sympatyków, którzy trzymają kciuki za sukces zabytkowej kopalni. Obrady z Krakowa można śledzić na żywo na telebimie, ustawionym przed wejściem do tarnogórskiego ratusza.
- Pokażemy zdjęcia i filmy przedstawiające naszą nominację. Będziemy dla mieszkańców omawiali każdy z 28 tzw. atrybutów kompleksu oraz przeprowadzimy szeroką dyskusję na temat tego, jak może miasto zmienić się po wpisie na Listę UNESCO - zapowiada Grzegorz Rudnicki.
Dla mieszkańców zaplanowano też zabawy multimedialne, łowienie pstrągów, płukanie srebra i industrialny plac zabaw – wszystko od godz. 10.00 do 18.00. Natomiast o 11.00 i 16.00 (zależnie od prebiegu obrad w Krakowie) wyruszyć będzie można na spacer śladami górniczej historii miasta: wycieczki do podziemi w Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga oraz na powierzchni - na hałdę popłuczkową i do szybu Bohr, do wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk i do parku miejskiego.
Z mieszkańcami świętować będą w Tarnowskich Górach m.in. Piotr Skrabaczewski - wiceburmistrz i koordynator potencjalnego "miejsca światowego dziedzictwa" oraz Marek Kandzia = szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Do Krakowa pojechali z kolei Arkadiusz Czech - burmistrz, Zbigniew Pawlak - asystent ds. UNESCO i wiceprzewodniczący SMZT oraz Barry Gamble, który pomagał fachowo przygotować wniosek.
Dla sympatyków w Polsce i regionie, którzy nie dotrą do Tarnowskich Gór, przygotowano specjalną relację on-line z rynku na Facebooku (wydarzenie pn. "Trzymamy mocno kciuki za Tarnowskie Góry").
Z atrakcjami górniczego kompleksu i szczegółami dotyczącymi wniosku o wpis na Listę Światowego Dziedzictw można zapoznać się na specjalnej stronie internetowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.