Sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa zarekomendowała w środę (5 lipca) przyjęcie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zapasach gazu. Poparcie komisji zyskała też większość poprawek zgłoszonych w II czytaniu przez klub PiS i niektóre autorstwa PO.
Do projektu zgłoszono 21 poprawek, jedna została wycofana i w zamian komisja poparła dwie poprawki PO. Poparcie zyskało też dziewięć poprawek PiS, w tym trzy uzgodnione wcześniej z Urzędem Regulacji Energetyki. Niektóre negatywnie zaopiniowane poprawki PO, co zauważono w trakcie dyskusji, w praktyce miały wykreślić z projektu jego najważniejsze dla rządu zapisy.
Muszą zarezerwować przesył na interkonektorach
Projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw zakłada przede wszystkim, że importerzy gazu, którzy obowiązkowe zapasy utrzymują poza granicami kraju, muszą - w celu zapewnienia zdolności ich przesyłu do Polski w razie kryzysu energetycznego - zarezerwować tzw. ciągłe zdolności przesyłowe na połączeniach transgranicznych (interkonektorach). Zarezerwowane zdolności mają pozwalać na przesłanie całości zapasów w ciągu maksimum 40 dni i dodatkowo nie mogą być wykorzystywane w żadnych innych celach.
Jak tłumaczył na posiedzeniu komisji pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, nowelizacja ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dostaw w sytuacjach kryzysowych.
- W sytuacji kryzysu, bez sztywnej przepustowości jesteśmy wystawieni na konieczność negocjowania na poziomie komercyjnym przesyłu z zagranicznego magazynu - mówił Naimski. Dlatego, jak argumentował, celem nowelizacji jest zmiana tej sytuacji.
Rekomendowane poprawki przewidują m.in. zapewnienie, że podmioty świadczące tzw. usługę biletową - czyli magazynowanie na zlecenie - mają być w pełni profesjonalne, dysponujące odpowiednią koncesją itp. Inne ustalają wysokość kar za złamanie przepisów projektowanej nowelizacji. Trzecie czytanie projektu nowelizacji w Sejmie zaplanowano na piątek (7 lipca).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.