Cztery zgłoszenia otrzymał samorząd Katowic w przetargu na zaprojektowanie przebudowy ul. Dworcowej. To nieodnowiona dotąd część ścisłego śródmieścia; która wraz z rewitalizowanym dawnym dworcem kolejowym docelowo ma stać się reprezentacyjną przestrzenią dla pieszych.
Stolica wojewodztwa śląskiego w ostatnich latach stara się stopniowo przekształcać zniszczone, zaniedbane przestrzenie centrum miasta, by czynić je atrakcyjnymi dla mieszkańców i turystów. W tym kontekście samorząd szczególnie chwali się Strefą Kultury w miejscu dawnej kopalni Katowice, w północnej części centrum. Zmodernizowane zostały też m.in. Rynek, główna handlowa ulica 3 Maja w rejonie dworca kolejowego, czy przylegająca do Dworcowej ul. Mariacka, która stała się deptakiem.
Przetarg na zagospodarowanie ul. Dworcowej jako placu
W ostatnich tygodniach władze Katowic ogłosiły przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji nowego zagospodarowania przestrzeni ul. Dworcowej - w formie wyłączonego z ruchu samochodowego placu - na odcinku od skrzyżowania ulic: św. Jana, Dworcowej i Kochanowskiego do skrzyżowania ulic: Mielęckiego, Dworcowej oraz Mariackiej, wraz ze skrzyżowaniami.
Jak poinformowała w piątek (30 czerwca) rzeczniczka katowickiego UM Ewa Biskupska, w zakończonym tego dnia naborze swoje oferty zgłosiły cztery podmioty.
- Teraz oferty będą analizowane, chcemy wybrać najlepszą z nich w ciągu kilku tygodni - zasygnalizowała Biskupska.
Ogłaszając przetarg, miasto zaznaczyło, że wykonawca powinien wykonać zamawianą dokumentację w oparciu o koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, która była efektem przeprowadzonych w zeszłym roku warsztatów studialno-projektowych - z uwzględnieniem uwag oceniającej komisji.
Nalepiej oceniono koncepcję AIR Jurkowscy-Architekci
Warsztaty dotyczyły właśnie wykonania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed starym dworcem kolejowym i urządzenia ul. Tylnej Mariackiej. Zwycięskie opracowanie stworzyła firma AIR Jurkowscy - Architekci w ramach warsztatów, a także w oparciu o wskazania komisji oceniającej warsztaty.
W zakres zamawianej teraz dokumentacji projektowej wejdą m.in. plac dworcowy w formie przestrzeni publicznej powiązanej z pieszymi przestrzeniami ulic starej części śródmieścia (z uwzględnieniem m.in. likwidacji istniejącej toalety w ciągu ul. Dworcowej), mała architektura i zieleń, a także system monitoringu wizyjnego.
Dokumentacja powinna uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych, a także być powiązana funkcjonalnie z rozwiązaniami technicznymi dla planowanego węzła przesiadkowego "Św. Jana" oraz również planowaną przebudową ul. Tylnej Mariackiej.
Dziewięć miesięcy dla wykonawcy
Zwycięzca przetargu będzie miał na wykonanie i dostarczenie kompletnej dokumentacji oraz na złożenie kompletnego wniosku o pozwolenie na budowę dziewięć miesięcy od podpisania umowy. Potem "niezwłocznie" ma zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane.
Obecnie w tym rejonie trwają już roboty. Prywatny inwestor restauruje i adaptuje do nowych funkcji dawny dworzec kolejowy. Przedsiębiorca posiada cztery budynki dworcowego kompleksu (ul. Dworcowa 2-10) o łącznej powierzchni 12,1 tys. m kw. Z opisu jego inwestycji wynika, że ma ona mieścić wiele funkcji: handel, usługi, biura, gastronomię i rozrywkę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.