Wihajster do godki Barbary Szmatloch to książka, po którą powinni sięgnąć wielbiciele godki, kultury i historii Śląska. Publikacja to zbiór opowieści pisanych gwarą. Łącznie tworzą nostalgiczną, ale i zabawną historię o Śląsku, którego już nie ma, a który wielu z nas wciąż pamięta.
Zbiór opowieści pokazuje, że niektórych zjawisk z Górnego Śląska nie da się przekonująco opowiedzieć w języku polskim. Jest to fascynujący świat, w którym poznanie możliwe jest poprzez zapachy, dźwięki, dwuznaczności, mrugnięcia okiem, dużą dozę ironii i autoironii.
Barbara Szmatłoch spotkała się ze swoimi czytelnikami m.in. w Muzeum Śląskim i Muzeum Powstań Śląskich. Opowiedziała tam o barwnej kulturze Górnego Śląska oraz fenomenie godki śląskiej, której nie da się sprowadzić do skodyfikowanego systemu znaków graficznych czy fonemów.
Autorka przyznaje, że w jej rodzinnym domu godało sie po śląsku, a przy obcych mówiło czysto po polsku. Po śmierci rodziców zaczęła pisać o tym, co zapamiętała ze świata dzieciństwa: o bonbonach na choince, zapachu kuchni, śląskim jedzeniu, o karlusach, którzy się jej podobali. Powstała dzięki temu wspaniała opowieść, będąca zachętą dla tych, którzy do tej pory uważali, że godki śląskiej nie da się poznać czy nauczyć.
Barbara Szmatloch – Ślązaczka z dziada pradziada, felietonistka „Gazety Wyborczej”, autorka artykułów na temat powstań śląskich, Górnego Śląska w międzywojniu, życia i działalności Wojciecha Korfantego oraz biogramów powstańców śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.