W Głównym Instytucie Górnictwa od 1 do 2 czerwca br. odbywała się konferencja kończąca projekt LoCAL „Czysta Energia – drugie życie kopalni (LoCAL): Zrównoważone wykorzystanie zatopionych wyrobisk po eksploatacji węgla kamiennego jako źródła energii cieplnej”. Jego celem było wykorzystanie energii pochodzącej z wód kopalnianych jako źródła ciepła.
Realizacja zadań pilotażowych w Polsce (Bytomiu), w Wielkiej Brytanii (Markham, Caphouse) i w Hiszpanii (Barredo) obejmowała wykonanie instalacji mających na celu poprawę efektywności wykorzystania wód kopalnianych.
- Udział partnerów przemysłowych (HUNOSA, ALKANE, ARMADA) w projekcie jest potwierdzeniem, że realizowane prace odnoszą się do rzeczywistych problemów i odpowiadają na realne potrzeby przemysłu górniczego w kraju, jak i w Europie – podkreśla kierownik projektu dr Grzegorz Gzyl z GIG. - Efekty projektu mogą zostać wykorzystane przez przemysł górniczy oraz inwestorów na terenach pogórniczych. Wdrożenie takich rozwiązań może przyczynić się do poprawy efektywności wykorzystania wód kopalnianych i obniżenia ryzyka środowiskowego.
Pilotaż w Polsce zrealizowany został przez firmę Armada Development na terenie byłej kopalni Szombierki w Bytomiu, obecnie jest to pole golfowe tego inwestora.
- W ramach projektu wykonaliśmy instalację odzysku ciepła z wody kopalnianej do ogrzewania budynku naszej siedziby – mówi Anna Hyria, project manager w firmie Armada. Jest to instalacja demonstracyjna, która pokazuje schemat działania takiego systemu. Woda pochodzi z odwadniania starych chodników kopalnianych, które należy odwadniać, aby nie zalewać istniejących wyrobisk. Woda w rurociągu ma temperaturę w okolicach 24 stopni C i daje duży potencjał przy wykorzystaniu jej do ogrzewania nawet całego osiedla, jako alternatywne źródło ciepła.
W ramach projektu opracowano też interaktywne narzędzie dla inwestorów, za pomocą którego można oszacować techniczne możliwości i ekonomiczną opłacalność inwestycji. Projekt realizowany był trzy lata przez międzynarodowy zespół naukowców oraz praktyków z różnych dziedzin, w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS). Konsorcjum projektu LoCAL stanowili: Główny Instytut Górnictwa – Koordynator Projektu, Universidad de Oviedo, Hulleras del Norte S.A. HUNOSA, (Hiszpania), University of Glasgow, Alkane Energy UK limited (Wielka Brytania), Armada Development SA (Polska).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.