Samorząd województwa śląskiego analizuje swoje inteligentne specjalizacje: medycynę, energetykę oraz technologie informacyjno-komunikacyjne. Wykonawca części analiz, Główny Instytut Górnictwa sugeruje, że może warto do nich dodać tzw. przemysły zielone i kreatywne.
Zgodnie z kryteriami europejskimi tzw. zielona gospodarka zmierza ku lepszemu gospodarowaniu zasobami, wykorzystaniu instrumentów gospodarczych sprzyjających ochronie środowiska, wspieraniu innowacyjnych projektów, zwiększeniu efektywności polityki gospodarki wodą i odpadami oraz rozwoju zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
Za przemysły kreatywne uważa się działalność gospodarczą związaną z kulturą i technologią, łączącą działalność artystyczną z przedsiębiorczością.
O trwającym procesie analizy inteligentnych specjalizacji woj. śląskiego mówili występujący podczas czwartkowej konferencji "Śląskie Forum Innowacji" w Katowicach dyrektor wydziału rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz zastępca naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa ds. inżynierii środowiska Jan Bondaruk.
Dyrektor Staś przypomniała m.in., że obecne "inteligentne specjalizacje" - zapisane w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020 (czyli rodzaju programu transformacji gospodarczej regionu w określonych kierunkach) powstały na bazie określonych już w Programie Rozwoju Technologii Woj. Śląskiego 2010-2020 "specjalizacji regionalnych".
Były to: technologie medyczne, technologie dla energetyki i górnictwa, technologie dla ochrony środowiska, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, produkcja i przetwarzanie materiałów, transport i infrastruktura transportowa, przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy i górniczy, a także nanotechnologie i nanomateriały.
Dyrektor zaznaczyła, że mimo obudowania obecnego modelu wdrażania inteligentnych specjalizacji dokumentami i rozwiązaniami (uwzględniającymi też monitorowanie tych procesów), samorząd stawia sobie pytanie, czy wszystkie związane z tym kwestie są aktualne - czy specjalizacje zostały dobrze dobrane.
Trwający w tym kontekście proces aktualizacji inteligentnych specjalizacji ma zakończyć się w grudniu 2018 r. - aby jego efekty można było zastosować jeszcze w trwającej perspektywie finansowej 2014-2020, ale przede wszystkim w kolejnej, określanej jako 2021+.
Weryfikacja obecnej strategii innowacji odbywa się przy tym zgodnie z założeniami tzw. Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania Komisji Europejskiej. "Zgodnie z tym patrzymy oddolnie na potrzeby naszych przedsiębiorców i koncentrujemy się na weryfikacji naszych priorytetów pod względem potrzeb regionu" - wyjaśniła Staś.
Prowadząc monitoring i ewaluację strategii samorząd województwa zamówił m.in. badanie "Procesy przedsiębiorczego odkrywania w kontekście rozwoju innowacyjnego woj. śląskiego do roku 2020" wykonywane przez Główny Instytut Górnictwa. Jak zaznaczyła Staś, badanie to doprowadziło już do identyfikacji nisz rynkowych lub potencjalnych specjalizacji, a także wskazało, jak powinny być prowadzone procesy przedsiębiorczego odkrywania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.