Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz dziesiąty nagrodził organizacje przejawiające największą aktywność w zakresie działań na rzecz edukacji ekologicznej w regionie.
Po nagrodę sięgnęła m.in. Polska Izba Ekologii. Organizacja powstała w 1999 r. w Katowicach z inicjatywy Adama Graczyńskiego, byłego naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, oraz Czesława Śleziaka, pełniącego w tym czasie funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Celem Izby jest reprezentowanie zrzeszonych w niej podmiotów w działalności na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jej członkami są zarówno duże przedsiębiorstwa z górnictwa i energetyki zawodowej, instytuty badawcze i mniejsze podmioty gospodarcze mające aspiracje działać na rzecz środowiska. Warto wiedzieć, że Polska Izba Ekologii była aż sześć razy laureatem dorocznych nagród EkoAktywni w 2009, 2011, 2013, 2015, 2016 i 2017 r.
Uhonorowano także Fundację Park Śląski. Jej misją jest inicjowanie i wspieranie różnorodnych działań na terenie Parku Śląskiego, przy zaangażowaniu społecznościach lokalnych. Adresatem są tu różne grupy wiekowe, osoby starsze, niepełnosprawni, wreszcie dzieci i młodzieży.
Wśród laureatów znaleźli się ponadto: Fundacja Arka, Fundacja Na Recz Dzieci "Miasteczko Śląskie”, Stowarzyszenie Sopel, Liga Ochrony Przyrody Okręg w Częstochowie, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Fundacja Park Śląski, Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Nagrody w wysokości 5 tys. zł przypadły w udziale: Stowarzyszeniu Nasze Kalety, Ustrońskiemu Klubowi Ekologicznemu, Szkolnemu Kołu LOP - EKO – BOOM przy Zespole Szkół w Radziechowach, Stowarzyszenie EkoGmin10 w Gliwicach, Klubowi Ekologicznemu Zielony Chemik przy Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, Stowarzyszeniu "Z Nauką w Przyszłość " w Katowicach, Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu oraz Kołu Przyrodniczemu przy Szkole Podstawowej w Czekanowie.
- Mamy wspaniałych sojuszników w dbałości o nasze środowisko naturalne nam nie brakuje, a podejmowane działania charakteryzują się dużą różnorodnością, pomysłowością, są niezwykle wartościowe dydaktycznie i spotykają się z wielkim pozytywnym odbiorem – podkreśla Andrzej Pilot, prezes katowickiego Funduszu.
W ciągu 10 minionych edycji konkursu WFOŚiGW w Katowicach uhonorował już 164 instytucje przyjazne środowisku naturalnemu, przeznaczając na ten cel prawie 2 mln zł.
W galerii: rozdanie nagród w konkursie WFOŚiGW w Katowicach dla aktywnych ekologicznie organizacji, 10 czerwca, Park Śląski w Chorzowie (zdjęcia WFOŚiGW w Katowicach)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.