Budowa elektrowni, czy bloku węglowego to proces trwający latami. W naszym kraju nie brakuje inwestycji, które zbliżają się do finału. Spróbujmy na ich przykładzie odpowiedzieć na pytanie ile trwa budowa bloku węglowego.
Na początku czerwca portal górniczy nettg.pl gościł na placu budowy nowego bloku w należącej do Taurona elektrowni Jaworzno III. Spółka wyjaśniała wówczas, że obecne zaawansowanie inwestycji przekroczyło 33 proc. Pierwsze rozpalenie kotła zaplanowano na trzeci kwartał 2018 r. W czwartym ma dojść do synchronizacji bloku z krajową siecią elektroenergetyczną. Rozruch próbny będzie rozpoczęty w I kw. 2019 r.
Wówczas też zostanie przekazany do eksploatacji. Natomiast w II kw. 2019 r. ruszy eksploatacja komercyjna bloku. Wartość inwestycji to 5,4 mld zł brutto. Ile czasu minie do tego momentu od chwili, gdy budowa ruszyła? Otóż pierwsze łopaty na blacu budowy wbito we wrześniu 2014 r. Ale znacznie wcześniej trzeba było sfinalizować wszystkie formalności związane z inwestycją - w tym z pozwolenie na budowę. Kontrakt na budowę bloku został podpisany 17 kwietnia (2014 r.).
Blok o sprawności 45,9 proc. netto budowany jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln ton. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.
Niespełna miesiąc temu w portalu górniczym nettg.pl informowaliśmy też, że dobiega końca budowa wysokosprawnego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice należącej do Grupy Enea.
Tam prace ruszyły jeszcze wcześniej niż w Jaworznie. Kontrakt na budowę podpisano 21 września 2012 r. Symboliczną, pierwszą łopatę na placu budowy wbito 29 października 2012 r., a kamień węgielny wmurowano 21 listopada tego samego roku. Prawdopodobnym terminem finalizacji budowy jest grudzień 2017 r.
Wartość umowy konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimeksu-Mostostalu budowę bloku to 5,1 mld zł netto.
Nowa jednostka o sprawności netto na poziomie 45,59 proc. zwiększy o 1/3 zdolności produkcyjne elektrowni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.