Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła spadki głównych indeksów. W centrum uwagi znajduje się sytuacja na rynku ropy, która zanotowała we wtorek mocne, nawet 3-proc. spadki. Inwestorów niepokoi też perspektywa podwyżki stóp procentowych.
Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,29 proc. do 21 467,14 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,67 proc. do 2437,03 pkt. Nasdaq Comp. stracił 0,82 proc. do 6188,03 pkt.
Najmocniej tracił sektor paliwowy w ślad za mocnymi spadkami cen ropy naftowej. Akcje Chesapeake i Haliburton taniały o ok. 3 proc., Conoco Philips i Chevron traciły ok. 2 proc.
Zniżkował kurs Forda. Spółka zrezygnowała z planów budowy fabryki samochodów osobowych w Meksyku - w zamian produkcja ma ruszyć w Chinach. Dzięki temu Ford zaoszczędzi 1 bln USD.
Ponad 1 proc. zwyżkowały walory Tesli. Agencje donoszą, że spółka jest blisko uzyskania zgody na wybudowanie w Chinach fabryki aut. Import samochodów do Chin obłożony jest 25-proc. cłem. Tymczasem, w rządowym raporcie przygotowanym w sprawie śmiertelnego wypadku z udziałem autonomicznego auta Tesli, nie znaleziono dowodów na winę producenta aut, podkreślając zaniechania w kwestiach bezpieczeństwa po stronie kierowcy.
Istnieje ryzyko, że ceny ropy spadną poniżej 40 USD za baryłkę - ocenił Paul Ciana, analityk techniczny Bank of America Merill Lynch.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana nieco poniżej 43 USD, w dół o 3 proc. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie również traciła kilka procent.
Ceny kształtuje strona podażowa - inwestorzy obawiają się wzrostu ilości surowca na rynku, czego nie może zrównoważyć ograniczenie poziomu wydobycia w ramach OPEC oraz przez pozostałe państwa, będące stroną umowy obowiązującej do końca I kw. 2018 r.
Libia, której wraz z Nigerią nie obejmuje porozumienie o niższych kwotach produkcji ropy, wydobywa na powierzchnię niemal 900 tys. baryłek dziennie, najwięcej od 4 lat. Do końca lipca kraj zamierza zwiększyć produkcję do 1 mln b/d.
Najwyższe w tym roku są zapasy ropy trzymane na morzu - informuje Kepler SAS. Ilość ropy w tankowcach wzrosła w czerwcu do 111,9 mln baryłek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.