- Wyzwaniem dzisiejszych czasów dla spółek górniczych i firm zaplecza jest to, żeby w tych trudnych warunkach znaleźć dobrą perspektywę do dalszego funkcjonowania – powiedział senator Adam Gawęda, który w poniedziałek (19 czerwca) uczestniczył w XXX Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Przedstawicieli Członków Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Parlamentarzysta odniósł się do unijnej polityki wymierzonej w górnictwo oraz w energetykę opartą na węglu.
- Sejm i Senat wkomponował się i dalej wkomponowuje się w działania związane z górnictwem. Tu mogę powiedzieć o procedurze żółtej kartki, która natychmiastowo została podjęta zarówno przez Sejm, jak i Senat, bowiem nie można się zgodzić z takimi warunkami, które odbiegają od podstaw biznesowo-gospodarczych, a dotykają ideologii - a tak naprawdę restrykcyjnych dyrektyw i rozporządzeń Rady i organów Unii Europejskiej. To one mają zniszczyć polski sektor surowcowy, a w całości sektor energetyczny – przyznał senator i odniósł się do sytuacji w rodzimym górnictwie i roli Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
- Zdecydowanie GIPH jest w środku tych wydarzeń, jest w środku tych wszystkich procesów, które pozwolą na przeprowadzenie branży górniczej na drogę stabilizacji i dobrego funkcjonowania. (…) Mogę powiedzieć, że wyzwaniem dzisiejszych czasów dla spółek górniczych i firm zaplecza jest to, żeby w tych trudnych warunkach znaleźć dobrą perspektywę do dalszego funkcjonowania. Ta dobra perspektywa to z pewnością wykorzystanie zaplecza naukowego i eksperckiego po to, aby poszukiwać nowych rozwiązań do tego, by efektywniej i bezpieczniej eksploatować i aby na rynek przekazywać taką ilość naszego surowca, która jest pożądana – stwierdził Gawęda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.