- Należy wymieniać się wiedzą, bo po co wyważać drzwi, które są już otwarte. Tym bardziej jest to cenne w kontekście ustawy Prawo zamówień publicznych - stwierdza w rozmowie z Trybuną Górniczą HUBERT NOWAK, wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych.
Do atutów Szkoły Zamówień Publicznych, organizowanej przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, zalicza się najlepszych wykładowców oraz to, że uczestniczą w niej zarówno wykonawcy, jak i zamawiający.
Uważam, że wszystkie inicjatywy, które umożliwiają wymianę doświadczeń i przyczyniają się do unikania błędów, są bardzo cenne. Należy wymieniać się wiedzą, bo po co wyważać drzwi, które są już otwarte. Tym bardziej jest to cenne w kontekście ustawy Prawo zamówień publicznych, która jest materią bardzo żywą i cały czas ewoluuje. Dlatego taka wymiana doświadczeń jest niezbędna. Tym bardziej że prawo to jest stworzone dla dwóch najważniejszych graczy, czyli dla zamawiających i dla wykonawców.
Mówił pan o tym, że ustawa ewoluuje. Od 2004 r. była już nowelizowana 52 razy. Nie lepiej napisać ją od nowa?
Jest taki pomysł, ale na dzień dzisiejszy jest chyba za wcześnie, by o tym mówić. Na przełomie roku prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk zorganizowała serię debat, w której uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego, zamawiający, wykonawcy i organizacje zajmujące się kontrolą. Wniosek z tych debat był taki, że warto się zastanowić nad tym, by napisać ustawę na nowo.
Ostatnia nowelizacja Pzp miała miejsce 22 czerwca 2016 r. Co ona zmieniła?
Miałem wiele spotkań z zamawiającymi i muszę przyznać, że chwalili sobie te zmiany. Przede wszystkim jako pozytywy wskazali m.in. tryb procedury odwróconej, czyli możliwość oceny ofert i dopiero potem uzupełnianie i sprawdzanie tylko wykonawcy, który zaoferował najkorzystniejszą ofertę. Ponadto chwalą wprowadzenie dalszych uproszczeń związanych z zamówieniami społecznymi, odformalizowanie składania dokumentów, czyli brak konieczności archiwizowania wszystkich dokumentów oraz rozszerzenie katalogu możliwości wnoszenia odwołań. Takie właśnie sygnały docierają do Urzędu Zamówień Publicznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.