Złoty, w oczekiwaniu na decyzję Fedu, prawdopodobnie będzie kontynuował stabilizację wokół bieżących poziomów względem euro i dolara - oceniają analitycy. Ich zdaniem, oczekiwanie na komunikat Fed wywiera presję na lekki wzrost rentowności obligacji skarbowych.W środę rynki poznają decyzję Komitetu Otwartego Rynku Fed w sprawie stóp procentowych oraz m.in. najnowszą projekcję dotyczącą przyszłej ścieżki stóp.
Analitycy Banku Pekao spodziewają się podwyżki o 25 pb, co byłoby zgodne z konsensusem rynkowym. Zaznaczają, że ewentualne zaostrzenie retoryki przez prezes Janet Yellen może delikatnie osłabić PLN.
- Złoty stabilizuje się wokół 4,19/EUR w oczekiwaniu na decyzję Fed. W przypadku rozstrzygnięć zgodnych z oczekiwaniami, nie powinno dojść do większych zmian na wykresach polskich par walutowych. Ewentualne zaostrzenie retoryki osłabi prawdopodobnie PLN powyżej 4,20/EUR oraz 3,75/USD. W przeciwnym razie, kurs pozostanie stabilny z niewielkim potencjałem do testu poziomów bliżej 4,16/EUR i 3,70/USD - napisali w porannym raporcie.
Dalszej konsolidacji polskiej waluty w dotychczasowym przedziale spodziewa się także Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
- Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy kontynuację konsolidacji PLN w zakresie 4,17-4,21 EUR/PLN. Teoretycznie możemy być świadkami lekkiej realizacji pozycji przed długim weekendem w Polsce. W praktyce zamknięcie dzisiejszej sesji zależeć będzie od zachowania USD w godzinach wieczornych - napisał w porannej nocie.
Według analityków Raiffeisen Polbanku, środowe dane o podaży pieniądza w maju pozostaną bez wpływu na krajowe aktywa.
- Dzisiaj o 14.00 poznamy dane o podaży pieniądza. Oceniamy, że kategoria M3 wzrosła w maju o 6,9 proc. rdr wobec 6,5 proc. rdr oczekiwanych przez rynek i 6,6 proc. rdr przed miesiącem. Nieco już tradycyjnie, wpływ tego odczytu na rynki pozostanie raczej bardzo niewielki, nawet jeśli odchylenie od oczekiwań byłoby wyraźne - napisali w środowym raporcie.
Na krajowym rynku długu prawdopodobne jest utrzymanie presji na lekki wzrost rentowności krajowych papierów skarbowych.
- Na rynku stopy procentowej przed posiedzeniem Fed widać było lekką presję na wzrosty rentowności obligacji skarbowych. Przecenie uległy nie tylko US Treasuries, ale również papiery w Europie, w tym w Polsce. Zmiany notowań nie były jedynak duże i sięgały 1-3 pb. Krajowe dane nt. bilansu płatniczego oraz inflacji bazowej nie miały wpływu na notowania - napisali w porannej nocie analitycy PKO BP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.