Nowoczesne technologie węglowe, rewitalizacja, bezpieczeństwo energetyczne – to tematy przewodnie polskiego pawilonu na wystawie EXPO w kazachskiej Astanie, która zaczyna się już 10 czerwca i potrwa trzy miesiące. Nic dziwnego, że promują się podczas niej firmy i instytucje górnicze takie jak Famur SA, MDJ Electronic, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Główny Instytut Górnictwa oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.
Długa historia współpracy
Współpraca firm okołogórniczych z Kazachstanem ma swój początek w latach 70. Polskie maszyny pracowały wtedy na całym świecie. Obecnie liczba dostawców maszyn, urządzeń i usług górniczych szacowana jest na 200, z czego około 40 to producenci specjalistycznego sprzętu górniczego. Największy z nich, Famur SA, także jedzie do Kazachstanu.
- Międzynarodowe targi branżowe od lat zajmują stałe miejsce w naszym kalendarzu, a rynek wschodni to jeden z kluczowych kierunków ekspansji zagranicznej spółki. Kazachskie targi EXPO Astana mają zatem znaczenie szczególne. Są okazją do przedstawienia szerokiej oferty, która umożliwia nam kompleksową realizację projektów górniczo-energetycznych na całym świecie - mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famur SA.
Dodaje, że uczestnictwo w targach to nie tylko doskonała sposobność do prezentowania portfolio, ale też do nawiązania kontaktów biznesowych i pozyskiwania odbiorców rozwiązań.
- EXPO w Astanie nie jest zresztą jedynym wydarzeniem na rynkach wschodnich, w jakim weźmiemy udział w tym roku. Famur będzie obecny także podczas Mining Week Karaganda oraz Mining World Central Asia 2017 - mówi Mirosław Bendzera.
Zdaniem prezesa, Kazachstan dokonał w ciągu ostatnich 25 lat kolosalnej przemiany gospodarczej. Kraj ten jest obecnie jednym z najbardziej perspektywicznych rynków. Od 2013 roku polski producent ma w tym kraju spółkę TOO Famur KAZAKHSTAN.
- Do tej pory nasza współpraca koncentrowała się na dostarczaniu konkretnych produktów dla wybranych kopalni. Zamierzamy rozwijać tę kooperację. Naszą ambicją jest również dotarcie ze sprzętem, myślą techniczną i usługami do kopalni odkrywkowych, rud, czy segmentu transportu, ale w tym obszarze potrzebne nam będzie wsparcie władz państwowych – zarówno Polski, jak i Kazachstanu. Po spotkaniu prezydentów obu krajów w ubiegłym roku widzimy realne szanse na pogłębienie współpracy - mówi Mirosław Bendzera.
Pawilon punktem kontaktowym
Dr Małgorzata Malec, dyrektor KOMAG-u podkreśla, że instytut obecny jest na rynku w Kazachstanie w sposób pośredni: – Nasze rozwiązania są w produktach oferowanych dawniej przez Kopex, obecnie – Famur. Stworzenie własnego stoiska jest zbyt kosztowne. Korzystamy więc z możliwości promocji za pośrednictwem polskiego pawilonu. Przekazaliśmy tam materiały informacyjne. W Astanie będzie dwóch przedstawicieli instytutu. Polski pawilon będzie dla nich i potencjalnych klientów punktem kontaktowym.
Jakie są światowe kierunki ekspansji producentów maszyn i urządzeń górniczych? To państwa, gdzie mocny jest przemysł wydobywczy, a więc m.in.: Chiny, Indie, Kazachstan, Wietnam, Australia i Ameryka Południowa. Polska oferta konkuruje z innymi dostawcami nie tylko ceną, ale też jakością. To ważne, ponieważ światowy rynek stał się bardzo wymagający.
Warto przypomnieć, że dużą akcję promocyjną branży prowadziła Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Był to program „Nasza marka na końcu świata”. Eksporterzy pokonali w ciągu trzech lat 150 tys. km, odwiedzając targi i misje gospodarcze w siedmiu państwach. Na promocję sprzętu wydobywczego przeznaczono aż 13 mln zł.
Jak zwykle w przypadku podobnych działań biznesowych spodziewane efekty nie ujawniają się natychmiast. Jednak – jak informuje GIPH – już teraz wiadomo, że właśnie na lata programu promocji przypadł duży wzrost aktywności eksportowej największych śląskich wytwórców.
Międzynarodowa wystawa EXPO 2017 odbędzie się pod hasłem „Energia przyszłości”. Udział w niej zapowiedziało około 100 państw i organizacji. Polska dysponuje ok. 400 m kw. powierzchni, w ramach której zostanie stworzona dwukondygnacyjna ekspozycja o powierzchni ponad 700 m kw.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.