Nagrody "Górnośląski Tacyt" trafią w tym roku do badaczki dziejów Górnego Śląska dr Haliny Dudały oraz do Szczepana Twardocha za ich popularyzację. Uroczyste wręczenie dorocznych nagród Ruchu Autonomii Śląska nastąpi we wtorek (13 czerwca) w Tworkowie - poinformował portal górniczy nettg.pl Marek Nowara, przewodniczący katowickiego koła RAŚ.
Tacyty to nagroda im. ks. Augustina Weltzla, którą RAŚ przyznaje co roku w dwóch kategoriach: badacz oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska. Patronem nagrody jest długoletni proboszcz parafii w Tworkowie, XIX-wieczny historyk, nazywany „Górnośląskim Tacytem”. W 2017 r. przypada 200. rocznica jego urodzin i 120 lat od śmierci.
Statuetka wręczana laureatom przedstawia postać patrona z atrybutami muzy historii - Klio. Zaprojektował ją rzeźbiarz August Dyrda.
Decyzją kapituły konkursowej w 2017 r. powstanowiono wręczyć nagrodę dr Halinie Dudale za ksiażkę pt. "Clerus decanatus plesnesis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756. Edycja źródłowa." (w kategorii badacz) oraz Szczepanowi Twardochowi, pisarzowi i publicyście mieszkającemu w Pilchowicach.
Gala wręczenia Tacytów rozpocznie się w w Tworkowie we wtorek (13 czerwca) o godz. 17.00 od zwiedzania zabytkowego kościoła barokowego św. św. Piotra i Pawła przy ul. Głównej 19, po którym oprowadzi gości uroczystości Jerzy Gorzelik. Po krótkim koncercie chóru Ad Libitum i złożeniu kwiatów pod pomnikiem ks. Weltzla o godz. 18.00 laureaci uhonorowani zostaną w Gminnym Centrum Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki przy ul. Zamkowej 48 w Tworkowie. Po uroczystości przewidziano dyskusję z udziałem laureatów i gości oraz krótki recital kwartetu Brama Morawska z poczęstunkiem.
Od 2006 r. Tacyty wręczane są w innym miejscu. Dotąd gala gościła już m.in. w Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śl, Rudzie Śl, Rybniku w chorzowskiej Sztygarce, auli im. Kazimierza Popiołka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w Galerii Szyb Wilson w Katowicach Janowie, w Domu Pamięciu Żydów Górnośląskich w Gliwicach.
Laureatami "Górnośląskiego Tacyta" dotychczas zostali Henryk Waniek, Małgorzata Szejnert, Krzysztof Karwat, dr Jan F. Lewandowski, Kazimierz Kutz, prof. Joanna Rostropowicz, dr Michał Smolorz, Alojzy Lysko, Josef Gröger, dr hab. Mariusz Jochemczyk (popularyzatorzy) oraz prof. Ewa Chojecka, dr Jerzy Polak, prof. Wojciech Kunicki, dr Beata Giblak, prof. Aleksander Nawarecki, prof. Alfred Sulik, dr hab. Irma Kozina, dr Grzegorz Będbnik, dr hab. Wacław Gojniczek i dr Barbara Kalinowska-Wójcik (badacze).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.