Rada ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych do tej pory zaopiniowała 197 kandydatów na szefów państwowych spółek, w tym siedem osób negatywnie - poinformował w czwartek (8 czerwca) w Sejmie przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
- Ta rada do tej pory zaopiniowała łącznie 197 kandydatów, w tym siedem osób negatywnie. A więc nie jest to całkowicie fasadowe. Samo funkcjonowanie tej rady spowodowało, że już przedstawiciele Skarbu Państwa zgłaszają osoby kompetentne i takie, które nie są narażona na negatywną opinie tej rady - mówił w Sejmie Kowalczyk, przedstawiając informację w sprawie polityki personalnej w spółkach z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa.
Rada ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, powołana została w grudniu 2016 r., m.in. wydaje opinie dotyczące kandydatów na szefów państwowych spółek.
- Ta rada ma zapobiegać różnego rodzaju patologiom, które zdarzały się za waszych rządów bardzo często. Być może i zdarzyły się za naszych. Ale ta konstrukcja prawna powoduje, że takich przypadków już nie będzie - zaznaczył Kowalczyk.
Jak mówił, w grudniu ub.r wprowadzono nowe przepisy, które "znacznie podnoszą standardy nadzoru właścicielskiego". Zgodnie z nimi jest zakaz pobierania wynagrodzenia za zasiadanie członków zarządów spółek matek w radach nadzorczych spółek córek.
- I to jest ta istotna różnica, którą wprowadziliśmy - zaznaczył.
Dodał, że wynagrodzenia "co najmniej o połowę - a w wielu spółkach nawet i więcej - zostały zmniejszone w wyniku wprowadzenia tej ustawy" - dodał.
Kowalczyk przekazał, że także wyniki spółek z udziałem Skarbu Państwa w 2016 roku uległy poprawie w porównaniu z rokiem 2015. Dodał, że "imponujące" są także ich wyniki za pierwszy kwartał tego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.