W 2018 r. Polska będzie gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (UNFCCC) w sprawie zmian klimatu (COP24). Miastem, w którym odbędzie się szczyt klimatyczny, będą Katowice.
O organizację szczytu klimatycznego ONZ ubiegały się dwa miasta – Katowice i Gdańsk. Zgodnie z obowiązującymi zasadami ONZ1, pracownicy UNFCCC odbyli misję techniczną do obu miast, podczas której ocenili obie propozycje. Odwiedzili proponowane obiekty konferencyjne, hotele, odbyli rozmowy z władzami miast i regionów oraz zapoznali się z dostępną infrastrukturą komunikacyjną. W ramach podsumowania misji, przedstawili raport w którym stwierdzono, że władze obu miast wykazały bardzo dobre przygotowanie organizacyjne do przyjęcia delegatów, uczestników spotkania wysokiego szczebla – szefów państw, rządów, ministrów, a także przedstawicieli mediów i obserwatorów. Minister Środowiska wyraził uznanie i wdzięczność Prezydentom miast i wszystkim osobom, które brały udział w przygotowaniach i prezentacji walorów Gdańska i Katowic misji ONZ.
W wyniku wszechstronnej analizy, Minister Środowiska zadecydował o wyborze Katowic jako gospodarza tego prestiżowego wydarzenia. Katowice gospodarzem COP24 w Polsce.
Czwarta w historii prezydencja Polski w konwencji klimatycznej obejmie okres od końca 2018 do końca 2019 roku. Przypadnie więc na czas przygotowania i przyjęcia ram prawnych wdrażających Porozumienie paryskie, a także konkretnych polityk i działań na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez Narody Zjednoczone we wrześniu 2015 roku. W Marrakeszu szczyt klimatyczny (COP22 – 7-18 listopada 2016r.) z udziałem ministra Jana Szyszko i poseł Barbary Dziuk „jednogłośnie zatwierdził propozycje polskie” ws. organizacji konferencji klimatycznej w 2018 r. w Polsce.
Porozumienie Paryskie ma zapewnić niskoemisyjny rozwój odpornych na zmiany klimatu gospodarek, we wszystkich krajach. Zgodne z nim działania klimatyczne powinny uwzględniać relacje między wszystkimi elementami systemu klimatycznego – atmosferą, geosferą, hydrosferą i biosferą, przyczyniając się m.in. do zwalczania ubóstwa i likwidacji głodu. Polska podczas szczytu klimatycznego w Katowicach będzie chciała pokazać, jak dzięki innowacjom osiągnąć neutralność emisyjną gazów cieplarnianych – równowagę między emisją CO2, a jego pochłanianiem przez gleby czy lasy. Warto w tym miejscu podkreślić, że
Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40 proc. jego powierzchni.
Cały region Górnego Śląska i Zagłębia jest przykładem tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej polityce zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarczej. Jeszcze 25 lat temu symbolem Katowic były fabryczne kominy. Dzisiaj symbolem miasta jest strefa kultury, z jednym z najnowocześniejszym w Polsce centrum kongresowym (Międzynarodowe Centrum Kongresowe), Muzeum Śląskim i jedną z najlepszych i najpiękniejszych sal koncertowych na świecie– siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowice jako pierwsze miasto w tej części Europy zostało nagrodzone prestiżowym tytułem „Miasta Kreatywnego UNESCO jako Miasta Muzyki” i tym samym dołączyły do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.
Katowice są stolicą i centrum gospodarczym regionu, a od 1 stycznia 2018 r. staną się oficjalnie sercem całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Katowice są jednym z symboli rozwoju i sukcesu gospodarczego Polski. Są miastem z aspiracjami do bycia liderem innowacji i nowych technologii. Realizowana konsekwentnie od 25 lat zrównoważona transformacja może być inspiracją i stanowić wzór dla innych. Katowice i cały region przebyły długą drogę przemian bez większych niepokojów społecznych. Śląsk i Zagłębie stają się regionem nauki, innowacji, nowoczesnego przemysłu, sektorów nowoczesnego górnictwa i przemysłu ciężkiego. Również te sektory w regionie śląskim ulegają transformacji, idąc w kierunku nowoczesnych technologii wytwarzania energii z węgla kamiennego.
Węgiel dalej jest głównym bogactwem naszego regionu!
Katowice to dalej miasto przemysłu górniczo-hutniczego, ale już w nowoczesnej odsłonie. To miasto z tradycjami, bogatą kulturą i historią, w tym związaną z walką o odzyskanie niepodległości naszego kraju po I Wojnie Światowej. Zasługuje to na szczególne podkreślenie w 2018 roku, kiedy to Polska będzie obchodzić stulecie odrodzenia swojej państwowości.
Przez ostatnie lata Katowice dokonały wielkich zmian, dzięki którym poprawia się jakość powietrza, stan środowiska naturalnego, a dzięki temu również jakość życia mieszkańców. Dzisiejsze Katowice, to nowoczesna metropolia, pełna nowych, zrównoważonych inwestycji, miasto z bogatym doświadczeniem w corocznym organizowaniu wydarzeń masowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w których uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach powstało na terenie dawnej kopalni. Kontekst miejsca doskonale pasuje do wydarzenia. Transformacja na przestrzeni ostatnich lat pokazuje, jak wiele ten region zrobił dla poprawy klimatu.
Należy także podkreślić ogromne poparcie władz regionu, a także społeczności lokalnej i organizacji społecznych dla organizacji w 2018 r. szczytu klimatycznego ONZ właśnie w Katowicach - stolicy nowo powstałej Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.
Razem zawalczyliśmy i wspieraliśmy, żeby Szczyt Klimatyczny odbył się właśnie w Katowicach!
Poseł na Sejm RP Izabela Kloc – Przewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej
Poseł na Sejm RP Barbara Dziuk – Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.