- To nie ostatni blok węglowy, który powstanie w Polsce – zapewniał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W czwartek (1 czerwca) gościł on wraz z premier Beatą Szydło na budowie nowego bloku energetycznego w należącej do Grupy Tauron elektrowni Jaworzno III.
- Stoimy przy bloku na węgiel. Nowoczesnym bloku o bardzo dobrych parametrach. Będzie tu w przyszłości spalane 2,5 mln t węgla. Z energii będzie korzystało 2 mln mieszkańców. Można powiedzieć, że los pokazuje, że się nie mylimy. W miniony wieczór prezydent USA Donald Trump wycofał swój udział w porozumieniu paryskim i to musi dawać do myślenia elitom europejskim – powiedział minister.
W jego opinii pojawia się teraz pytanie, jaka jest dynamika Unii Europejskiej, która może spowodować, że będziemy skuteczni w walce z emisją CO2 skoro USA nie biorą w tym udziału.
- Jako Polska pokazujemy, że umiemy zachować parametry, umiemy spalać węgiel nowocześnie i umiemy rozwijać energetykę opartą o węgiel kamienny, utrzymując wymogi, narzucone przed pakietem zimowym – zaznaczył.
- Mamy umiejętności, potrafimy sobie radzić organizacyjnie z inwestycjami i wiemy, jakie technologie należy stosować w sektorze energetycznym aby wykorzystać węgiel kamienny – dodał.
Odnosząc się jeszcze do decyzji amerykańskiego prezydenta, Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że kwestia emisyjności nie jest tylko kwestią Polski czy Unii Europejskiej.
- Jak wiemy, jest to globalny problem. W momencie, kiedy takie państwo jak Stany Zjednoczone podważa założenia, to pojawia się pytanie, jak Unia Europejska, która nie odpowiada nawet za 10 proc. globalnej emisyjności, chce walczyć z ociepleniem klimatu? Czy w momencie, gdy Stany Zjednoczone przedkładają element ekonomiczny nad niskoemisyjną gospodarkę, to my, którzy jesteśmy na dorobku, dobrze się rozwijamy i powinniśmy dotrzymać kroku gospodarkom np. azjatyckim i chcemy być partnerem dla USA, możemy sobie pozwolić na to, żeby dużym kosztem ekonomicznym być liderem gospodarki niskoemisyjnej? Myślę, że decyzja Donalda Trumpa powinna dać pewną refleksję elitom Unii Europejskiej i wzmocnić naszą pozycję w dyskusji o nowoczesnym, ekologicznym zastosowaniu węgla kamiennego – podsumował.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ponieważ elektrownie będą posiadać coraz lepsze sprawności i zużycie węgla automatycznie bedzie mniejsze
Budujecie nowe bloki weglowe to czemu zamykacie kopalnie jak wam braknie wegla zeby je uruchomic !!