- Chcę podziękować ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu i wiceministrowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu za restrukturyzację górnictwa, która doprowadziła nie tylko do tego, że sektor ten został uratowany, ale dzisiaj górnictwo staje się bardzo ważnym elementem połączonym z energetyką – podkreśliła premier Beata Szydło, która w czwartek (1 czerwca) gościła na budowie nowego bloku energetycznego w należącej do Grupy Tauron elektrowni Jaworzno III.
- Polski rząd jest w trakcie realizacji bardzo ambitnego programu gospodarczego. (…) Wystarczyło kilkanaście miesięcy abyśmy mogli przekonać się, że to rzeczywiście działa. Wskaźniki gospodarcze za pierwszy kwartał są imponujące. Odnotowujemy je z satysfakcją. Polska jest w tej chwili drugim krajem Unii Europejskiej, który ma tak dobre wskaźniki, a to zaledwie pierwszy kwartał. Gdybyśmy jednak powiedzieli sobie dziś, że na tym kończą się nasze ambicje, byłoby to oczywiście nieporozumienie – stwierdziła szefowa rządu.
Beata Szydło zaznaczyła, że rząd w swoich działaniach opiera się na ludziach.
- Rządzimy dzięki ludziom i dla nich to robimy, a nie dla wąskich grup interesów. Wystarczy nie kraść, wystarczy rządzić uczciwie, skutecznie, dbać o finanse publiczne, mądrze zarządzać majątkiem skarbu państwa i wspierać tych, którzy mają ogromny wkład w rozwój gospodarki – mówiła do zgromadzonych na placu budowy bloku energetycznego.
Jak wyjaśnia biuro prasowe spółki Tauron, obecne zaawansowanie inwestycji przekroczyło 33 proc.
Blok o sprawności 45,9 proc. netto budowany jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln ton. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.
Po zakończeniu inwestycji ze względu na ponad 10 proc. wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany będzie pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).
Czytaj też: Energetyka: prawie miliard złotych dla Jaworzna z PFR.
W galerii: wizyta premier Beaty Szydło na budowie nowego bloku energetycznego w elektrowni Jaworzno III (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Chciałbym się dowiedzieć która to firma dopłaca do górnictwa . Na pewno nie ta , która sprzedaje swoje wyroby jednym za grosze a branży górniczej za ceny z kosmosu . Firmy powinny bić dziękczynne pokłony że mają takie dochody dzięki 'szkolonym jajogłowym specjalistą 'z branży górniczej .Ale w twoim mniemaniu winny za długi w górnictwie jest zwykły prosty górnik , na którym chcesz się wyżywać (Obywatelu paranoiku) .Obserwuję twoje wpisy w TG i dochodzę do wniosku że jesteś zwykłym pieniaczem , za leniwym aby zapoznać się z tematem o którym piszesz.
Pani Premier , co mają znaczyć słowa 'wystarczy nie kraść' , w zderzeniu z stanowiskiem rządu w sprawie deputatów. Jeżeli nie kraść to proszę o zadość uczynienie i niezwłoczne zwrócenie skradzionej części emerytury obywatelom RP Proszę poważnie się zastanowić , czy chcecie przejść do historii jako rząd aprobujący złodziejstwo Emeryci mają już dość gładkich słówek i obiecanek.
Pani Premier proszę napisać ile długu mają spółki węglowe w stosunku do Zusu ile firm dopłaciło do górnictwaa.