Kwotę 880 mln zł zamierza zainwestować Polski Fundusz Rozwoju w budowę nowego bloku energetycznego w elektrowni Jaworzno III, która trwa od 2014 r. Porozumienie określające wstępne warunki zaangażowania PFR podpisano w czwartek (1 czerwca) w obecności m.in. premier Beaty Szydło i wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.
- Budowa bloku o mocy 910 MW w Jaworznie jest obecnie największą inwestycją realizowaną w ramach ambitnego programu inwestycyjnego Grupy. Myśląc długoterminowo o rozwoju Grupy Tauron oraz o bezpieczeństwie energetycznym systematycznie inwestujemy w nowe moce wytwórcze, dbając jednocześnie o odpowiednie modelowanie struktury finansowania umożliwiające utrzymanie wskaźników zadłużenia na bezpiecznym poziomie, a tym samym zachowanie stabilności finansowej – podkreślił prezes Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
- Ta inwestycja jest jedną z naszych największych – dodał prezes PFR Paweł Borys tuż przed podpisaniem porozumienia.
Fundusz wyraził wstępne zainteresowanie zainwestowaniem w Projekt łącznie kwoty 880 mln zł, w drodze obejmowania nowych udziałów w spółce celowej Nowe Jaworzno Grupa Tauron sp. z o.o., będącej obecnie jednoosobową spółką Tauron Polska Energia, która realizuje Projekt.
Spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron powstała poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z Tauron Wytwarzanie i rozpoczęła działalność 3 kwietnia. Utworzenie wyodrębnionego podmiotu dedykowanego do realizacji jednej konkretnej inwestycji umożliwi zmianę dotychczasowego modelu finansowania budowy bloku 910 MW co w konsekwencji pozwoli na ograniczenie wpływu wydatków związanych z tą inwestycją na bilans Grupy.
Nowa Strategia Grupy Tauron na lata 2016-2025 zakłada, że realizacja budowy bloku 910 MW w Jaworznie będzie prowadzona w nowej formule finansowania polegającej na obejmowaniu udziałów spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron przez partnerów zewnętrznych, przy założeniu utrzymywania przez Tauron Polska Energia pakietu kontrolnego nowej spółki.
- Porozumienie reguluje kluczowe warunki potencjalnej współpracy oraz wyraża wolę stron prowadzenia w dobrej wierze dalszych negocjacji. Przystąpienie Funduszy do Projektu będzie uzależnione od wyników szczegółowej analizy projektu przez Fundusze, uzgodnienia przez strony i spełnienia warunków dotyczących dokumentacji transakcji oraz uzyskania przez Fundusze wymaganych zgód inwestycyjnych na uczestnictwo w projekcie – wyjaśnia biuro prasowe Taurona.
Porozumienie obowiązuje do dnia 31 grudnia 2017 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.