Ministerstwo Środowiska wybrało Katowice jako gospodarza przyszłorocznego Szczytu Klimatycznego. Stolica Górnego Śląska o organizację konferencji konkurowała z Trójmiastem.
W Polsce szczyty klimatyczne odbywały się już dwukrotnie - w 2008 r . w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.
Pod koniec zeszłego roku Ministerstwa Środowiska oficjalnie potwierdziło, że 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (czyli COP24) oraz 14. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) odbędą się w 2018 r. w Polsce. Propozycję taką złożył minister Jan Szyszko na konferencji w Marrakeszu.
Gotowość organizacji zgłosiły współnie Gdańsk, Gdynia i Sopot, a wkrótce do stawki dołączyły też Katowice, gdzie pomysł ochoczo poparli m.in. miejscy radni, władze miasta, związkowcy Solidarności i wiele innych środowisk.
Argumentem technicznym Katowic jest oczywiście doskonała i nowa infrastruktura konferencyjna, baza hoteli oraz łatwe i szybkie połączenia lotnicze i autostradowe zdolne obsłużyć tysiące gości z kilkudziesięciu krajów świata.
Konferencja COP jest najważniejszym organem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Celem Konwencji, podpisanej w 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, jest ochrona klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych na świecie. Konferencja COP czuwa nad procesem wdrażania postanowień Konwencji przez poszczególne państwa a także wypracowuje nowe postanowienia w formie decyzji. To właśnie podczas Konferencji Stron w 1997 r. został podpisany Protokół z Kioto - porozumienie ustanawiające zobowiązania krajów rozwiniętych w sprawie ochrony klimatu, a w szczególności zobowiązania do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.