W Polsce już dwukrotnie organizowaliśmy szczyty klimatyczne. Ich gospodarzami były Poznań w 2008 r. i Warszawa w 2013 r. W przyszłym roku ponownie konferencja zawita do Polski. Obecnie rozstrzyga się czy jej gospodarzem będą Katowice lub Trójmiasto. Decyzja ma zapaść w tym roku.
Informacja o tym, że Polska ma organizować przyszłoroczny szczyt została podana przez resort środowiska w listopadzie 2016 r. Decyzja taka zapadła na szczycie, który odbywał się w Marakeszu. Wówczas ogłoszono również, że organizatorem konferencji w 2017 r. będzie Fidżi.
Konferencja COP jest najważniejszym organem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Celem Konwencji, podpisanej w 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, jest ochrona klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych na świecie. Konferencja COP czuwa nad procesem wdrażania postanowień Konwencji przez poszczególne państwa a także wypracowuje nowe postanowienia w formie decyzji. To właśnie podczas Konferencji Stron w 1997 r. został podpisany Protokół z Kioto - porozumienie ustanawiające zobowiązania krajów rozwiniętych w sprawie ochrony klimatu, a w szczególności zobowiązania do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Konferencja w Poznaniu trwała od 1 grudnia do 12 grudnia 2008 r. Delegaci z prawie 200 krajów świata uzgodnili w stolicy Wielkopolski m.in. uruchomienie światowego funduszu adaptacyjnego mającego na celu przekazywanie biedniejszym krajom środków finansowych na dokonywanie adaptacji do skutków zmian klimatycznych.
Na kolejny szczyt Polska czekała do listopada 2013 r. Wówczas zorganizowano go na Stadionie Narodowym w Warszawie. W ciągu dwóch tygodni w wydarzeniu tym uczestniczyło ponad 10 tys. osób.
– Udało nam się spełnić wszystkie oczekiwania wobec szczytu klimatycznego w Warszawie. Droga do przyjęcia w Paryżu umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz klimatu została otwarta – tak podsumował po zakończeniu obrad warszawski szczyt ówczesny minister środowiska Marcin Korolec, pełniący funkcję prezydenta zgromadzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.