Rekrutacja na studia pierwszego stopnia w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej rozpocznie się w czwartek (1 czerwca) o godz. 9:00. Kandydaci mogą wybierać spośród 58 kierunków na 16 wydziałach – poinformowała portal górniczy nettg.pl Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy uczelni.
Od tego roku rekrutacja na studia w AGH prowadzona będzie w cyklach rekrutacyjnych trwających 7 dni. Kwalifikacja kandydatów rozpoczyna się 4 lipca, po tym, jak tegoroczni maturzyści poznają wyniki egzaminu dojrzałości. Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia stacjonarne potrwa do 21 września. W tegorocznej rekrutacji kandydaci już w ciągu tygodnia będą wiedzieć czy zostali zakwalifikowani na zadeklarowane kierunki, a następnie będą mogli dokonać wpisu na wybrany kierunek. Kandydaci mogą wybrać maksymalnie pięć kierunków studiów z tego samego lub z różnych wydziałów.
W ramach studiów I stopnia na AGH przyjętych zostanie łącznie 7535 studentów: 6060 na studiach stacjonarnych i 1475 na studiach niestacjonarnych. Nazwy dwóch kierunków zmienił Wydział Odlewnictwa - jedyna jednostka o takim profilu w strukturze szkolnictwa wyższego w Polsce. Kierunek metalurgia to teraz inżynieria procesów odlewniczych, a wirtotechnologia to komputerowe wspomaganie procesów odlewniczych.
W ramach zachęty dla wybitnie uzdolnionych maturzystów AGH w Krakowie przygotowała dodatkowy pakiet korzyści, z którego od nowego roku będą mogli skorzystać najlepsi maturzyści oraz laureaci olimpiad stopnia centralnego. Wszyscy kandydaci przyjęci na I rok studiów pierwszego stopnia mają zagwarantowane miejsce w akademikach Miasteczka Studenckiego AGH. Dla najlepszych maturzystów miejsce w akademiku będzie przez pierwszy rok studiów bezpłatne. Ponadto najzdolniejsi studenci I roku będą mogli skorzystać z indywidualnego programu studiów pod opieką tutora, wziąć udział w badaniach realizowanych przez uczelnię czy skorzystać z opcji wyjazdu na praktyki i staże. Wsparcie części tych działań będzie możliwe dzięki dotacji projakościowej MNiSW.
Na studiach stacjonarnych najwięcej studentów zostanie przyjętych na kierunki: mechanika i budowa maszyn (360 osób, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki), informatyka (220 osób, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), energetyka (210 osób, Wydział Energetyki i Paliw) oraz matematyka (200 osób, Wydział Matematyki Stosowanej). Limity przyjęć zostały zwiększone na kierunkach: teleinformatyka (80 osób, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), inżynieria akustyczna (90 osób, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) oraz inżynieria środowiska (120 osób, Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowisk). Najwięcej nowych studentów rozpocznie w październiku naukę na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - łącznie na sześciu kierunkach przyjętych zostanie 780 studentów.
W ubiegłorocznej rekrutacji najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez maturzystów były: inżynieria mechatroniczna (6,2 os./m.), informatyka na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (5,57 os./m.), informatyka stosowana na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (5,55 os./m.), teleinformatyka na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (5,39 os./m.). Dużym zainteresowaniem cieszyły się również ekologiczne źródła energii, automatyka i robotyka czy inżynieria biomedyczna. Większym zainteresowaniem maturzystów w tym roku mogą cieszyć się nasze trzy kierunki - fizyka techniczna, inżynieria materiałowa oraz mechanika i budowa maszyn, które w ostatnim Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2017, zostały ocenione jako najlepsze w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.