Ceny rudy żelaza na światowych rynkach spadły do poziomów nie notowanych od 7 miesięcy. Niewielkie wzrosty cen na początku maja zamieniły się w bardzo strome spadki, zwłaszcza w Chinach, które są głównym konsumentem tego surowca.
Ceny rudy o zawartości 62 proc. żelaza w imporcie do Chin zmalały o 4,2 proc. do 59,3 dol./t. Według TSI (The Steel Index) est to najniższy poziom od połowy listopada zeszłego roku. Ceny rudy żelaza w benchmarku spadły aż o 37 proc. w stosunku do rekordów notowanych jeszcze w lutym tego roku - donosi portal mining.com.
Jeszcze tańsza jest ruda o zawartości 58 proc. żelaza - kosztuje 43,8 dol./t. Najbogatszą (65-procentową) rudą żelaza handlowano po 71,5 dol.t. (także najtaniej od 7 miesięcy).
- Słabość cen jest pochodną nowych obaw o prężność chińskiej gospodarki, która zużywa niemal trzy czwarte światowych dostaw eksportowych rudy żelaza - pisze Frik Els w mining.com.
W środę (24 maja) agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę wiarygodności zobowiązań finansowych Chin po raz pierwszy od 1989 r. ze względu na kosztowne (finansowane z kredytów) programy pobudzenia gospodarki i wyjątkowe "przegrzanie" rynków nieruchomości i budowlanego.
Jednocześnie w Chinach produkcja stali w kwietniu tego roku osiągnęła rekordowe poziomy. Zapasy na składach wynoszą 140 mln t i rodzą niepewność, czy popyt okaże się równie imponujący.
Dodatkowo w Chinach wzrasta systematycznie udział złomu stalowego w produkcji. W hutach chińskich w porównaniu do europejskich, gdzie wynosi ok. 18 proc. w wytopie, udział złomu był tradycyjnie bardzo niski. Dopiero niedawno udało się podnieść go z ok. 9 proc. do ok. 15 proc., przy czym najważniejsze zakłady produkcyjne osiągają już wskaźnik na poziomie 17,5 proc. Przyrastający udział wkładu złomowego oznacza dodatkową produkcję mniej więcej 42 mln t stali. Jednocześnie większe zużycie złomu żelaza wyprze z produkcji pewną ilość rudy żelaza. W najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na rudę w Chinach ma spaść o ok. 70 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.