Kojarzenie początkujących, ale twórczych przedsiębiorców z takimi gigantami, jak PGNiG czy KGHM Polska Miedź jest celem programu MIT Enterprise Forum Poland, który do czwartku (25 maja) przyjmuje zapisy do trzeciej edycji w 2017 r. - poinformował Tomasz Gierwat w imieniu organizatorów forum.
Pięć najlepszych zespołów młodych firm wyjedzie do Bostonu, gdzie zaprezentują swoje technologie przed inwestorami z USA.
Startupy, które zakwalifikują się do programu, otrzymają możliwość współpracy z rynkowymi gigantami i przejdą tzw. akcelerację (drogę do urynkowienia) zgodnie z modelem Massachusetts Institute of Technology. Najlepsze z firm moga liczyć na grant MITEF Poland i na dofinansowanie działalności (sumą do 200 tys. zł).
Dokumenty zgłoszeniowe można przesyłać ze strony internetowej mitefpoland.org do północy 25 maja.
- Na rynku pojawia się coraz więcej inwestorów, którzy gotowi są na finansowanie innowacyjnych technologii. Często zdarza się jednak tak, że startupy, które są jeszcze na zbyt wczesnym etapie rozwoju, nie mogą ich przyjąć. Celem programu MIT Enterprise Forum Poland jest wspieranie krajowych startupów naukowo-technologicznych w komercjalizacji proponowanych przez nie rozwiązań – wyjaśnia Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna MIT Enterprise Forum Poland.
PGNiG patronuje jednej z czterech tzw. ścieżek branżowych - energetycznej. Zaoferuje początkującym przedsiębiorcom m.in. swoje laboratoria, dostęp do baz danych, infrastrukturę produkcyjną. Ścieżką surowcową opiekuje się Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum. Proponuje m.in. usługi swoich 13 zespołów badawczych i 3 akredytowanych laboratoriów, możliwość wdrożenia innowacyjnych technologii w spółkach miedziowej grupy.
- Startupy, które wezmą udział w programie, dowiedzą się, jak przygotować podstawy dobrze zorganizowanej firmy, która wytworzy produkt gotowy do wejścia na rynek – tłumaczy Magdalena Jabłońska. – Projekt realizowany jest z udziałem mentorów z całego świata, skupionych wokół systemu MIT. To ludzie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w biznesie, którzy dają wskazówki, w jakim kierunku można daną technologię rozwinąć i na jakich rynkach może ona odnieść sukces – dodaje Jabłońska.
Forum zapewnia też wsparcie ekspertów i rzeczników patentowych i prawników. Oprócz KGHM i PGNiG w programie uczestniczą PKO Bank Polski, Grupa Adamed, Intel, Visa, Hewlett Packard Enterprise Polska, Campus Warsaw, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) oraz Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Unia Europejska dofinansowuje przedsięwzięcie kwotą 5,9 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.