Podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BARCELONA INNOVA Główny Instytut Górnictwa otrzymał Złoty Medal oraz dyplom i medal Ministerstwa Nauki z Rumunii za mobilną platformę do pomiaru wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów.
Targi odbywały się w dniach od 4 do 6 maja 2017 r. w Barcelonie. Nagrodzony w Barcelonie zespół autorski to: Adam Szade, Marcin Fisior, Tadeusz Smoła, Adam Ramowski, Zbigniew Motyka, Marcin Słota, Krystian Kadlewicz, Marcin Głodniok i Adam Hamerla.
- Dron mierzy to, co wydostaje się z komina bezpośrednio nad nim, ale dzięki takim pomiarom można też opracować mapę zagrożeń i wskazać miejsca kumulacji zanieczyszczeń pyłowych – mówi dr Adam Szade, jeden z autorów opracowania. - Zastosowaliśmy tu własne rozwiązanie laserowych mierników stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla.
Metoda pomiaru pozwala zarówno na ocenę gęstości zapylenia, jak i rozkładu granulometrycznego pyłów, w szczególności frakcji wdychalnych: PM1, PM2.5 i PM10, oraz relacji CO do CO2 w spalinach. Dzięki wykorzystaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina, natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Latające laboratorium cechują niezawodność działania w trybie online i wysoka dokładność pomiarów, która pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń. Z kolei wykorzystanie niewielkich aspiratorów akumulatorowych i membran filtracyjnych, zamontowanych w głowicach pomiarowych podwieszonych pod dronem, pozwala na zweryfikowanie uzyskanych wyników stężenia zanieczyszczeń pyłowych w akredytowanym Laboratorium GIG. System umożliwia także rejestrowanie przelotów (obraz z kamery na pokładzie drona, wysokość/odległość od emitera uzyskana za pomocą dalmierza, pozycja geograficzna), wizualizację danych i wyników oraz ich interpretację na mapie, m.in. przy zastosowaniu narzędzi GIS.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.