W maju Komisja Europejska przyjęła szereg decyzji, w których upomina państwa nie wypełniające swoich zobowiązań z prawa UE. Dotyczą one wielu sektorów i dziedzin polityki - poinformowała portal górniczy nettg.pl Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasy przedstawicielstwa KE w Polsce.
KE zamknęła też 65 spraw, w których spór rozwiązano z udziałem zainteresowanych państw członkowskich, umarzając postępowania.
Wobec Polski KE ma zastrzeżenia w dziedzinie ubezpieczeń oraz hałasu w środowisku.
Ubezpieczenia
Łotwa, Węgry, Polska, Portugalia i Cypr zobowiązane zostały do pełnego stosowania przepisów dyrektyw o ubezpieczeniach. Unijne prawo wprowadza tzw. ramy ostrożności dla zakładów ubezpieczeniowych. Mają one zapewnić dobrą kondycję finansową ubezpieczycieli. Dyrektywy weszły w życie od 1 stycznia 2016 r. (a wcześniej, do końca marca 2015 r. państwa powinny były wdrożyć je w swoich systemach).
Jeżeli władze upomnianych państw członkowskich nie podejmą działań w ciągu dwóch miesięcy, sprawy przeciwko nim mogą zostać skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Środowisko
Polskę i Portugalię KE wezwała do przyjęcia środków zaradczych na hałas w środowisku. Chodzi m.in. o opracowanie strategicznych map hałasu i planów (wymaganych przez UE) w celu redukcji "zanieczyszczenia hałasem". Zarówno Polska jak i Portugalia musza przedstawić i uzyskać weryfikację map i planów dla niektórych aglomeracji, a także głównych dróg i kolei. Polska nie wywiązała się nadto z opracowania dokumentów dla portu lotniczego w Warszawie. Komisja wezwała nasz kraj do usunięcia uchybień.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.