Można to już śmiało oficjalnie powiedzieć: kopalnia Budryk jest najgłębszą kopalnią węgla kamiennego w Europie. Na głębokości 1290 m postępy w przygotowaniu do eksploatacji na własne oczy zobaczyli we wtorek (16 maja) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz towarzysząca mu grupa parlamentarzystów.
- Dziś jesteśmy w miejscu, które jest bardzo istotne, historyczne, bowiem będziemy się przemieszczać na poziomie 1290 m. Jest to najgłębsze miejsce, jeśli chodzi o kopalnie węgla kamiennego w Polsce i w Europie. Myślę, że warto podkreślić, że mamy w Polsce inżynierów, umiemy realizować trudne inwestycje w kopalniach węgla kamiennego – podkreślił wiceminister chwilę po tym, jak wysiadł ze specjalnego kubła, którym delegacja zjechała na wspomniany poziom.
Wydobycie węgla koksowego z głębokości 1290 m, ma w Budryku rozpocząć się w 2019 r. i znacząco przyczynić się do przedłużenia żywotności kopalni.
Jak wyjaśnił dyrektor techniczny kopalni Budryk Jarosław Rutkowski, obecny poziom zaawansowania inwestycji to w przybliżeniu 80 proc.
- Takie przedsięwzięcia pokazują, że inwestujemy w polskie górnictwo. Kopalnia Budryk przekwalifikowuje się jeszcze bardziej w stronę węgla koksowego. To bardzo mocno wpisuje się w strategię Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bo chcemy, aby do 2020 r. JSW miała 85 proc. produkcji węgla koksowego. Dzięki tej inwestycji zwiększamy wydobycie do 2 mln ton, a zarazem przedłużamy bytność kopalni do 2077 r. Wychodziliśmy z sytuacji, gdzie JSW była dopiero co prawie w upadłości, a dziś mówimy o inwestycjach rzędu 2-3 miliardów – zaznaczył Grzegorz Tobiszowski.
Efektem inwestycji ma być dotarcie do 122,5 mln t węgla koksowego, zalegającego między poziomami 1050, a właśnie 1290. Budowa poziomu 1290 w Budryku obejmuje pogłębienie szybu VI oraz drążenie szeregu wyrobisk górniczych, budowę niezależnego systemu transportowego dla węgla koksowego typu hard oraz rozbudowę zakładu przeróbki mechanicznej węgla pod kątem wzbogacania węgli koksowych.
Prace prowadzone są w bardzo trudnych warunkach, takich jak chociażby temperatura skał, która na takiej głębokości przekracza nawet 50 stopni.
Uruchomienie wydobycia na nowym poziomie ma zaowocować m.in. wzrostem produkcji węgla koksowego z 35 do 59 proc. Biuro prasowe Spółki przypomina też, że równolegle w kopalni prowadzone są prace związane z rozbudową infrastruktury technicznej związanej z gospodarką metanem. Ma to oczywiście przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa załogi, ograniczenia kosztów oraz minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.
W galerii: wizyta wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego na poziomie 1290 w kopalni Budryk (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kopalnia antracytu Ibbenbüren wydobywa (wyłącznie strugami) z głębokości ok 1500-1600m. Dlatego, jak pisze Misza, najpierw sprawdzić potem pisać. Proponuję YouTube :Nordschacht Ibbenbüren, filmik z roku 2002...tak dla ciekawości. Pracującym w GWK jest znanym, że z punktu widzenia wentylacji-klimatyzacji i bezpieczeństwa (ta KWK jest szczególnie narażona wyrzutami metanu) tzw. wydobywanie podpoziomowe, czyli ściany poniżej najniższego jest zabronione a Urzędy Górnicze jeżeli udzielają zezwoleń specjalnych to z szczególnymi obwarowaniami i zaostrzeniami. KWK Ibbenbüren zostanie zamknięta z końcem roku 2018, chociaż jest wystarczające złoże, odbiorcy a rodzaj węgla sprawia, że ta KWK nie potrzebuje subwencji...tzn. decyzja polityczna.
Taa robić za buła syra.... tych ton na moim puklu to niy wydropiom
JSW podjęło wiele trudnych decyzji, ale teraz znaleźli się w miejscu w którym wychodzą na prostą
Jak na skalę europejską to na prawdę duże osiągnięcie
Nowa głębokość da drugie życie budrykowi, dzięki temu kopalnia będzie mogła wydobywać węgiel jeszcze przez wiele, wiele lat
Z tą największa głębokością to byłbym ostrożny - kopalnia Ibbenburen - Niemcy (patrz np.: wikipedia)
Szkoda Borynii
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.