Dwustu programistów i ekspertów znanej globalnej instytucji finansowej przez weekend będzie pracowało w Katowicach nad innowacyjnymi rozwiązaniami i narzędziami z zakresu usług finansowych. Dołączyć do nich mógł każdy, po zgłoszeniu swego pomysłu i zakwalifikowaniu się.
Impreza pod nazwą "24H CodING" to międzynarodowe przedsięwzięcie Grupy ING, współorganizowane w tym roku przez firmy ING Bank Śląski oraz ING Services Polska. Ma formułę trwającego dobę hackathonu - jak określa się kreatywne spotkania, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.
Hackathon na bankierów
Tematem hackathonu w Katowicach będzie "otwarty ekosystem usług finansowych". Uczestnicy wydarzenia na przygotowanie swoich rozwiązań - mających ułatwiać życie klientom firmy - będą mieli dobę. Miejscem ich pracy będzie zabytkowa dawna walcownia cynku w dzielnicy Szopienice.
Najlepsi na świecie
Organizator zaprosił do Katowic swoich najlepszych programistów i ekspertów ze świata, a także przedstawicieli różnych środowisk spoza firmy: programistów, grafików, specjalistów UX (User Experience - możliwe dostosowywanie produktów i usług do potrzeb użytkowników) oraz marketingowców.
- Codziennie uczymy się czegoś nowego od naszych klientów, dzięki czemu ulepszamy nasze usługi. Dlatego na hackathon zaprosiliśmy także studentów i startupy. Będzie to okazja do obserwowania i uczenia się od siebie nawzajem - ocenił odpowiedzialny za sferę informatyki w ING Banku Śląskim Mirosław Forystek.
Najnowsze API w rękach wynalazców
Uczestnicy hackathonu będą mogli wykorzystać rozwiązanie nowe na polskim rynku. Organizatorzy udostępnią bowiem otwarty interfejs programowania aplikacji (API) przygotowany w oparciu o wytyczne regulującej rynek płatności dyrektywy Unii Europejskiej PSD2, która wejdzie w życie w przyszłym roku.
Prawdziwych kont nie otworzą...
Uczestnicy otrzymają przy tym dostęp do przygotowanej specjalnie symulacji danych o rachunkach i transakcjach wraz z możliwością inicjowania płatności. Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 13. Po 24 godzinach panel ekspertów wybierze pięć najlepszych pomysłów. Spośród nich jury wybierze zwycięski zespół.
Po Rumunach i Holendrach w szopienickiej walcowni
Globalny hackathon ING po raz pierwszy jest organizowany w Polsce. Poprzednie edycje odbyły się w Rumunii i Holandii. Na miejsce wydarzenia organizatorzy wybrali zabytkową halę walcowni cynku w Katowicach Szopienicach.
W uratowanej od zniszczenia hali od 2015 r. działa Muzeum Hutnictwa Cynku. Prowadzi je zarządzająca walcownią Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, do której należy też m.in. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (Dolnośląskie).
Walcownia w Szopienicach była elementem przemysłu hutnictwa cynku rozwijanego na Górnym Śląsku od 1792 r. Przez lata był on ważnym motorem rozwoju regionu i głównym odbiorcą węgla z górnośląskich kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.