Na europejskich parkietach małe zmiany indeksów. Na rynkach lekka ulga po mocnym wzroście cen ropy naftowej. Prezydent USA broni swojej decyzji w sprawie zmian w FBI, a prezes Europejskiego Banku Centralnego nie ma na razie zaskakujących informacji dla rynków - wskazują maklerzy.
Zyskuje 5 z 19 sektorów z indeksu Stoxx 600. Zwyżkuje 249 spółek, traci 328.
Na plusach akcje m.in. Nibe Industrier AB +5,3 proc., TGS NOPEC Geophysical Co ASA +5,2 proc., UniCredit SpA +4,4 proc., Mediobanca SpA +2,9 proc. i Unione di Bancje Italiane spA +2,4 proc.
Na minusach m.in. Hikma Pharmaceutucals -8,0 proc., Hannover Rueck SE -5,3 proc., Centrica -5,2 proc., Mondi -5,0 proc. i Schaeffler -4,8 proc.
Inwestorzy poznają przed południem wyliczenia dotyczące produkcji przemysłu w Wielkiej Brytanii w marcu (10.30), a także prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej (11.00).
O 13.00 Bank Anglii (BoE) przedstawi zaś decyzję w sprawie swojej polityki monetarnej. Analitycy oceniają, że BoE utrzyma stopy procentowe bez zmian.
Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi teraz 0,25 proc. Bank obniżył ją o 25 pkt. bazowych podczas posiedzenia BoE w VIII 2016 r. Wcześniej - na poziomie 0,50 proc. - była od maja 2009 r.
Na rynkach oczekuje się też, że bank utrzyma target zakupu aktywów - na poziomie 435 mld funtów. BoE podwyższył go w sierpniu 2016 r. z 375 mld funtów.
Po południu na rynku pojawią się wskaźniki z gospodarki USA. O 14.30 zostanie podana liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 6 maja, a także wskaźnik cen producenta PPI w kwietniu.
Wcześniej - o 12.25 rozpocznie się wystąpienie Williama Dudley'a - prezesa Fed z Nowego Jorku, który wygłosi w Bombaju wykład na temat korzyści i wyzwań związanych z globalizacją. Przewidziane jest też zadawanie pytań - nie można wykluczyć, że będą związane z polityką monetarną Fed.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.