W USA udało się uniknąć groźby tzw. zamknięcia rządu. Za dwa dni decyzja Fed w sprawie polityki monetarnej - podają maklerzy.
Na Wall Street wahania - Dow Jones na minusie o 0,06 proc., S&P 500 zyskuje 0,15 proc., a NASDAQ rośnie o 0,33 proc.
Negocjatorzy w Kongresie USA osiągnęli porozumienie zapewniające dalsze wypłaty z budżetu na utrzymanie administracji federalnej, co oddala groźbę wstrzymania działalności różnych jej agend czyli tzw. zamknięcia rządu (government shutdown).
Porozumienie zawarto w niedzielę wieczorem czasu waszyngtońskiego (w poniedziałek nad ranem czasu polskiego).
Izba Reprezentantów i Senat muszą jeszcze uchwalić opracowaną wspólnie przez Republikanów i Demokratów ustawę w tej sprawie, czego oczekuje się w bieżącym tygodniu.
Ustawa będzie pierwszym kongresowym aktem prawnym dużej rangi od czasu objęcia przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta 20 stycznia i zapewni finansowanie wszystkich służb oraz programów federalnych do końca bieżącego roku finansowego czyli do 30 września.
W razie blokady środków setki tysięcy pracowników federalnych znalazłyby się na przymusowych bezpłatnych urlopach, a wielu innych, jak funkcjonariusze organów porządku publicznego, musiałoby wykonywać swe obowiązki bez wynagrodzenia - do czasu, aż spór w Kongresie zostałby rozwiązany.
Kongresowi negocjatorzy nie zgodzili się na żądane przez prezydenta finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem, który jest jego zdaniem niezbędny dla zwalczania nielegalnej imigracji i przemytu narkotyków. Postanowili natomiast przeznaczyć dodatkowe 1,5 mld dolarów na ochronę granic, w tym na nowe technologie i naprawy istniejącej infrastruktury.
- Uniknięcie shutdown pomogło rynkom w zmianie nastawienia z neutralnego na bardziej pozytywne - wskazuje Jasper Lawler, starszy analityk rynku w London Capital Group.
- To dobrze, że bez większego problemu została osiągnięta wstępna umowa - powiedział Naoki Fujiwara, zarządzający funduszami Shinkin Asset Management Co. w Tokio.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.