Ponad 420 mln zł z unijnych funduszy trafi m.in. na szkolenia i usługi doradcze dla mikro, małych i średnich firm z woj. śląskiego. Dzięki zmianie zasad wydawania tych środków, przedsiębiorcy będą mogli sami wybrać świadczenia najbardziej odpowiadające ich potrzebom.
Zmiany w sposobie rozdysponowania środków przeznaczonych na wspieranie rozwoju sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorców wynikają z wprowadzenia systemu Podmiotowego Finansowania Usług Rozwojowych. Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach wprowadza to rozwiązanie jako jeden z pierwszych w Polsce.
- Podmiotowy System Finansowania to sposób dystrybucji środków przeznaczonych na wspieranie rozwoju sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorców, jego pracowników oraz osób fizycznych, oparty na podejściu popytowym (..). Jest to o tyle ważne, że odtąd przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie wybierać szkolenia lub inne usługi ze specjalnej bazy, zawierającej ofertę w największym stopniu odpowiadającą ich aktualnym potrzebom - wyjaśnił w czwartek (27 kwietnia) dyrektor katowickiego WUP Grzegorz Sikorski.
Przedsiębiorcy będą mogli także - za pośrednictwem bazy - zgłaszać zapotrzebowanie na daną usługę, jeśli nie znajdą jej wśród już dostępnych na platformie. Nowy system oznacza odejście od dotychczasowych, mało elastycznych zasad, zgodnie z którymi przedsiębiorcy byli zdani na ofertę przygotowaną przez urzędników i firmy szkoleniowe.
System Podmiotowego Finansowania Usług Rozwojowych - jak przekonują przedstawiciele urzędu pracy - pozwoli tak dobierać szkolenia i usługi doradcze, by miały konkretną wartość dla przedsiębiorcy; ma on korzystać z oferty, której naprawdę potrzebuje i która może realnie wpłynąć na wzrost wiedzy, umiejętności i kompetencji jego pracowników, a przez to na rozwój firmy.
System jest wdrażany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Województwo dysponuje największą w kraju pulą środków na tego typu usługi - ponad 420 mln zł to prawie czwarta część całej krajowej alokacji.
Maksymalne dofinansowanie wybranych usług rozwojowych może wynieść 80 proc.
- Wsparcie koncentruje się w szczególności na określonych grupach docelowych, takich jak np. pracownicy powyżej 50. roku życia, pracownicy o niskich kwalifikacjach czy przedsiębiorstwa wysokiego wzrostu - wskazał naczelnik Wydziału Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach Łukasz Wilczek.
Jego zdaniem, wprowadzenie nowego systemu nie tylko daje dodatkowe szanse przedsiębiorcom, ale również będzie bodźcem do rozwoju branży szkoleniowej w regionie.
Pierwsze posiedzenie komitetu sterującego Podmiotowego Systemu Finansowania w woj. śląskim i podpisanie umów z operatorami zaplanowano na 11 maja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.