Rozwojowi czystych technologii węglowych w Grupie Tauron był poświęcony środowy (26 kwietnia) briefing prasowy z udziałem parlamentarzystów sejmowej stałej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa oraz prezesa Taurona, zorganizowany w należącej do spółki Elektrowni Łaziska.
Niebawem w zakładzie powstanie instalacja pilotażowa: układ metanizacji CO2 dla magazynowania energii elektrycznej z OZE poprzez produkcję SNG (syntetycznego gazu ziemnego). W ramach realizacji projektu powstanie układ umożliwiający wykorzystanie dwutlenku węgla z bloków węglowych elektrowni oraz nadmiarowej energii ze źródeł odnawialnych do produkcji metanu.
Dla potrzeb układu pilotażowego budowanego w ramach projektu, dwutlenek węgla będzie pochodzić z pilotażowych instalacji wychwytywania CO2 ze spalin, jakie Tauron Wytwarzanie zbudował w ramach wcześniejszych projektów badawczych w swoich elektrowniach.
Szerokie wykorzystanie węgla kamiennego w nowych zastosowaniach, to cel realizowanych przez Tauron projektów z zakresu czystych technologii węglowych. Projekty, w które zaangażowane są spółki Grupy dotyczą m.in. zagospodarowania mułów węglowych; wysokosprawnych i niskoemisyjnych technologii wytwarzania energii, CCU czyli zamiany dwutlenku węgla w produkt oraz tzw. elektrowni bezodpadowych.
Jeden z omawianych w środę projektów ma na celu zagospodarowanie mułów węglowych, będących w dyspozycji Grupy.
- Praca skupia się nad możliwością stosowania mułów węglowych produkowanych przede wszystkim przez Zakłady Górnicze Tauron Wydobycie w reaktorach zgazowania i następnie wykorzystania gazu procesowego jako paliwa wspomagającego w istniejących blokach. Obecnie opracowywane jest wstępne studium wykonalności dot. produkcji gazu surowego dla bloku energetycznego w oparciu o technologie zgazowania zintegrowane z istniejącym blokiem energetycznym - wyjaśnia prezes spółki.
Nie jest to jedyna rozważana metoda zagospodarowywania mułów węglowych. Pod uwagę brana jest także technologia polegająca na wytworzeniu paliwa zawiesinowego z mułów węglowych oraz dostosowaniu pyłowych kotłów węglowych, stosowanych w energetyce zawodowej, do jego spalania.
Poszukiwanie technologii zagospodarowania mułów węglowych w oparciu o zawiesiny wodne oraz wodno-olejowe, Tauron Wytwarzanie realizuje wspólnie z Politechniką Śląską. Wykorzystanie jako surowca odpadu pozwala na znaczne ograniczenie kosztu paliwa. Przeprowadzone analizy wskazują, że jednostkowy koszt paliwa zawiesinowego wytworzonego z odpadowych mułów, jest niższy od innych paliw ciekłych.
- Polska energetyka się odradza, wzmacnia i widzimy tutaj bardzo ciekawe plany. To jest kolejna grupa energetyczna, w której się potykamy – przyznał Marek Suski, przewodniczący sejmowej komisji.
- Niewątpliwie Grupa Tauron czuje się wyróżniona tą wizytą. Traktujemy to jako wyraz uznania pewnych osiągnięć. (…) Trzeba pamiętać, że jeszcze w roku 2015 Tauron zanotował niemal 2 mld stratę. W roku 2016 udało się ten trend odwrócić i mamy teraz prawie 400 mln zysku – podkreślił prezes Taurona Filip Grzegorczyk.
Członkowie komisji już drugi dzień przebywają na Śląsku. We wtorek gościli w Zakładach Azotowych Kędzierzyn SA w Grupie Azoty obejrzeli m.in grunty planowane pod zabudowę instalacji do zgazowania węgla z reaktorami powierzchniowymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czyżby niedouczony cynik Suski przyjechał tropić carycę Katarzynę II Wielką?