Parlamentarzyści z Sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa (ESK) zapoznawali się we wtorek (25 kwietnia) na Śląsku ze szczegółami projektu powierzchniowego zgazowania węgla kamiennego.
Przed południem w Zakładach Azotowych Kędzierzyn SA w Grupie Azoty obejrzeli m.in grunty planowane pod zabudowę instalacji do zgazowania węgla z reaktorami powierzchniowymi. Poznali też możliwości logistyczne ZAK z wykorzystaniem Kanału Gliwickiego i Odry
Szczegóły ekonomiczne projektu znane będą w połowie roku. Według założeń w Kędzierzynie-Koźlu przeróbce chemicznej na metanol lub amoniak poddawano by rocznie około 1 mln t węgla kamiennego z górnośląskich kopalń. Koszt instalacji wyniesie nawet 2,5 mld zł (600 mln euro). Licząc z fazą projektową, budowlaną i czasem niezbędnym na zamówienie, wyprodukowanie i montaż specjalistycznych urządzeń oraz reaktorów śląska instalacja mogłaby ruszyć w ciągu 3 lat.
Zainteresowanie dostawami surowca dla chemii wykazuje Grupa Tauron, której przedstawiciele podpisali przed kilkoma dniami list intencyjny w sprawie współpracy z Grupą Azoty.
Józek Rojek, wiceprezes Grupy Azoty podkreślał, że byłby to węgiel wykorzystany w optymalny sposób, praktycznie bez emisji dwutlenku węgla.
- Byliśmy zaskoczeni nowoczesnością ZAK oraz tym, że w przeciwieństwie do dawnych wspomnień z wizyt w zakładach chemicznych, nie czuliśmy na miejscu nawet jakichkolwiek przemysłowych zapachów związanych z produkcją - mówił Marek Suski, przewodniczący komisji. Dodał, że z uznaniem przyjął osobiście fakt, iż inwestor nie wyciąga do rządu ręki po pieniądze na inwestycję, lecz potrafi zagwarantować dla niej własne środki.
Po południu nad szczegółami różnych wariantów zgazowania węgla posłowie dyskutowali w sali konferencyjnej Industrialnego Centrum Kultury (Zabytkowej Kopalni Ignacy) w Rybniku, dokąd zaprosił parlamentarzystów poseł Krzysztof Sitarski.
W galerii: wizyta wyjazdowa sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa w zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku, wtorek 25 kwietnia 2017 r. godz. 17:00 (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ależ oni robią, przecież 'obejrzeli m in. grunty planowane pod zabudowę (...)'. Więcej nie trzeba komentować.
Pogratulować dobrego samopoczucia, ale na przykładzie Kopexu producenta kombajnów górniczych ,który stracił na wartości 95% w tym po informacji o rozwoju produkcji polskich kombajnów węglowych , lepiej mniej mówić ,a więcej robić..